LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
Banka Havalesinde %5 İndirim Kampanyası
1500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo Fırsatı
 

 

Sıralı Sistem LPG Yakıt Tüketimi


Sıralı Sistem Araçlarda Fazla Yakıt Tüketimi

Bu yazıda sıralı sistem araçlarda LPG yakıt tüketimi artışına neden olan motor ve LPG sistemi kaynaklı sebepleri ele alacağız. LPG yakıt fazlalığına bir türlü çözüm bulamayan kullanıcılara hiç bir yerde edinemeyeceği altın bilgiler bu sayfada. Yazıyı sonuna kadar dikkatlice okuyan her araç sahibi aracındaki yakıt şikayetinin sebebini öğrenmiş olacak. 
 
Sıralı Sistem Araçlarda LPG Yakıt Tüketimi

Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlarda yakıt sorununa yanıt arayanlar burayı tıklayarak bilgi edinebilirler. Sıralı sistem Aracın LPG'de çok yakması aşağıdaki açıklamalarda belirtiği gibi LPG sistemi motor ve LPG ustası hatalarından kaynaklanır.


Araç sahibinin LPG'li aracım gazda fazla yakıyor demesi için önce yakıt tüketimini doğru hesaplaması gerekir. En doğru yakıt hesaplama yöntemi depoyu tam doldurdaktan sonra uzun yolda depodaki yakıtı sonuna kadar bitirip gidilen km ile alınan yakıtın litre üzerinden hesaplanmasıyla ortaya çıkan yöntemdir. Neyse lafı fazla uzatmadan gitmediğim servis bakmayan usta kalmadı LPG'de çok yakıyor çözüm bulamıyorum diyenlerin sesine kulak verip LPG sistemi kaynaklı fazla yakma sebeplerini sıralayalım.

LPG SİSTEMİ KAYNAKLI YAKIT TÜKETİMİNİ ARTTIRAN SEBEPLER
 
1- Benzinden Gaza Geçiş Isısı Ayarının Yakıta Etkisi
Sıralı LPG sistemlerinin bir çoğunda motorun benzinden gaza geçiş ısısı araç ve LPG sistemi güvenliği için ortalama 30 - 35 derece olarak önerilmiştir. Bunun sebebi ise normal sıralı otogaz sisteminde bulunan enjektör regülatör ve hortumların sıvı LPG sistemindeki gibi -50 derce soğuğa dayanıklı olmayışlarıdır. Kış aylarında motorun geç ısınmasına bağlı doğal olarak aracın benzinden gaza geç geçme süreside uzayıp benzin sariyatı artar. Benzinin litre fiyatı gaza göre pahalı olmasından yakınan araç sahibi gaza daha çabuk geçmesi için ayar yaptırmaya LPG servisine giderler. 
 
Sıralı Sistem LPG Yakıt Tüketimi
 
Gaza geç geçme şikayetiyle gidilen bilinçsiz çıkarcı ustalarda aracın yakıt sarfiyatının artacağını beraberinde motor ısınana kadar LPG'de düzensiz çalışacağını düşünmeden benzinden gaza geçiş sıcaklığını normalin altına düşürürler. Yanlış yapılan bu işlem sonrasında sıralı sistem LPG yakıt tüketimi artar ve LPG enjektörlerinin kısa zamanda arıza yapmasına yol açar. En önemlisi aşırı soğuk kış ayalarında LPG enjektör hortumlarına sıvı gaz girerek hortumların patlamasına beraberinde gaz kaçağından ötürü araçta yangın çıkmasına sebep olabilmektedir. 
 
2- LPG Enjektör Nozul Ölçülerinin Yakıt Sarfiyatına Etkisi
Sıralı sistem araçta LPG enjektör nozul ölçüsü yakıt sarfiyatında hayati önem taşır. LPG fazla yakıyor şikayeti ile gelen müşterilerin bir çoğunda enjektör nozul çaplarının büyük takıldığına rastlamaktayız. Örneğin atiker sistem takılı 1,6 motor ford focus araca 1,8 mm nozul kullanılması gerekirken 2,0 mm nozul kullanılırsa LPG yakıt sarfiyatında artış yaşanacaktır. Malesef bilinçsiz ustaların aracın ihtiyacından büyük ölçüde nozul takmaları sıkça rastlanan LPG'de aşırı yakıt tüketimi nedenleriden biridir.
 
LPG Enjektör Nozul Ölçüleri
 
LPG Enjektör Debi Ayarı ve Yakıt Sarfiyatına Etkisi
Zaman içinde LPG ayarı nasıl bozuluyor ise, Atiker akl mimgas aldesa gibi markalarda kullanılan valtek ve rail tip enjektörlerinin debi ayarlarıda öyle bozulur. Beraberinde silindirlere aşırı oranda yakıt gönderme sorunu yaşanıp aracın LPG'de fazla yakmasına ve gaza geçiş esnasında tekleme sorunu yaşanır. Bu tür sorunları yaşamamak için iki yılda bir LPG enjektör debi ayarı ve temizliği yapılmalıdır. 
,
Aracım Çok Gaz Yakıyor
 
3- Regülatör Arızasının LPG Yakıt Tüketimine Etkisi
LPG regülatör diyaframında kullanıma bağlı zaman içinde sertleşme yaşanır. Sertleşen diyaram özellikle kış aylarında motor ısınana kadar LPG enjektörlerine yüksek basınçta yakıt gönderip LPG yakıt sariyatının artmasına ve motor iyice ısınana kadar gazda düzensiz çalışmasına yol açar. Diyaram arızasısının diğer bir belirtisi ise araç stop halinde iken manifolda gaz kaçırması sonucu sabahları veya bir kaç saat sonra marşa basıldığında aracın çok geç çalışmasıdır. LPG regülatör diyafram konusu hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.
 
Brc Sıralı Sistem Gazda Fazla Yakma Sorunu
 
4- Araçtaki LPG Sisteminin Kaçakların Nasıl Tespit Edilir?
Aracımızda gaz kaçağı meydana geldiğinde kimi zaman fark ederiz kimi zamanda hiç fark etmeyiz. Sinsi LPG kaçağınında yakıt sarfiyatının artmasında etkisi büyüktür. Sinsi LPG kaçağı bazan gaz dolum noktasının arkasında bazanda enjektör veya ön kısımdaki LPG bağlantı hortumlarında motor ısındıktan sonra hortumların yumuşayıp gevşemesi ile ortaya çıkar. Bu gibi gaz kaçakları meydana geldiğinde çoğunlukla araç sahibi fark edemez.
 
Araçta Gaz Kaçağıdan Dolayı Fazla Yakıt Tüketimi
 
Çünki ön kısımda meydana gelen kaçaklar fan ve araç hareket halinde oluşan rüzgarın etkisiyle havaya karışıp aracın içerisine koku vermez. Dolum ağzı arkasında yaşanan kaçak gözle görünmediğinden aracın yakıt sarfiyatına direk etki eder. Bu sebepten ötürü altı ayda veya en az yılda birkez araca LPG kaçak kontrolü yaptırmamız gerekir.
 
5- Yakıt Tüketiminde LPG Ayarının Önemi
Aracımızın rot balans ayarı nasıl bozuluyor ise zaman içinde LPG ayarının bozulması normal ve doğal birşeydir. Soğuk iklime sahip bölgelerde kışa girdiğimiz ilk aylarda servise giderek aracın enjektör süreleri ve regülatör basınç ayarını kontrol ettirip gerekli ayarları yaptırdığımızda eğer motorda bir sorun yok ise LPG yakıt tüketiminde artış yaşanmaz.
 
Doksanlı yılların ortalarında başlayan Otogaz montaj sektörü, Türkiyede'ki en kazançlı mesleklerden biri olduğu için, işten anlayan anlamayan daha doğrusu arabanın kabutunu bile açmayı bilmeyen elinde 3 beş kuruş parası olanların sektörü haline gelmiştir. Kısacası günümüzde iş yapan LPG'cilerin çoğu sadece kendi çapında montaj yapmayı, ayar yapmayı parça değiştirip para kazanmayı bilen yerine göre yetkili bayi yerine göre özel servis işleten kişilerle doludur. Bu kişilerin bir çoğu şimdilerde eskisi gibi montaj olmadığı için araba gelsede parça değişsek para kazansak düşüncesine sahip kişilerdir.
 
Aracım Gazda Çok Yakıyor
 

Araç sahibi yakıtın arttığını düşünerek LPG ayarı yaptırmak için servise gittiğinde yukarda belirtiğimiz şekildeki servis ve bayilerdeki ustalar tarafından alışıldık kalibrasyon ayarı ve filtre değişimi yapılarak sorunun giderildiğini belirtirler. Fakat kalibrasyon ayarı ile yakıt sorunu giderilmez. Fazla yakıt yakıyor diye filtre değişimi yapılarak yakıt düşmez. Bu tamamen para tuzağıdır. Sıralı sistem araçlarda filtrenin tek görevi LPG enjektörlerini korumaktır. Kısacası LPG filtresiyle sıralı sistem araçlarda yakıt sarfiyatının uzaktan yakından alakası yoktur. Şimdi gelelim sıralı sistem LPG ayarı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye, Yapılması gereken bilgisayara bağlayıp rolantide çalışan aracın regülatör basıncını 110 - 115  mbar'a ayarlanması, ardından gaz benzin enjektör sürelerinin harita ayarlarından eşitlenmesi son olarakta LPG sisteminde kaçak konturolu yapılarak sıralı sistem LPG'li araçta yakıt sorunu giderilir.

LPG Servisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Arabam gazda çok yakıyor bir çok gazcıya gittim yakıt düşmüyor diyenlere faydalı bir kaç bilgi paylaşalım. Otogaz sektöründe bir kişinin ustalık belgesi alabilmesi için, 3000 gün kesintisiz Otogaz sektöründe hizmet verip sonrasında mesleki okula giderek gördüğü eğitimlerden sınavları kazanması sonucu ustalık belgesi alabildiğini biliyormuydunuz. Bazıları içinden ustalık belgesimi işi öğretiyor diye düşünebilirler, fakat LPG sistemlerinde onlarca arıza türü vardır bunların bazıları üç beş senede bir denk gelirken bazılarıda günlük rastlanan sıradan arıza türleridir.

LPG Yakıt Tüketimi Arttı

Malesef günümüzde üç beş yıl LPG servisinde çalışıp başkasının ustalık belgesiyle iş yeri açarak kapısına gazda fazla yakıyor diye gelen her müşteriye şu parçan arızalı deyip gereksiz yere parça değiştiren öyle çok fırsatçı usta varki. Gerçek usta Otogaz işine en az 15 yılını vermiş deneyimli olmalı, kapısına gelen müşterisinin arızasını çözmek için gerekirse deneme amaçlı parça takıp arızayı tespit eden kişiye denir.

MOTORA BAĞLI LPG YAKIT TÜKETİMİ ARTMA SEBEPLERİ

Sıralı Sistem LPG'li Aracın Az Yakması İçin Motor Bakımına Dikkat
LPG'nin yanma oranı benzine göre ortalama %30 daha düşük olduğundan sıralı sistem LPG'li aracın az yakması için motorunun benzide sağlıklı çalışması gerekir. Ateşleme sistemine bağlı bobin buji ve sensörlerde oluşacak arıza aracın LPG enjeksiyon ms sürelerinde sapmaya beraberinde yakıt sarfiyatında artış gibi sorunlara yol açacaktır.
 
Araba LPG'de Çok Yakıyor
 
Sinsi Katalitik Konvertör Arızası ve İptal Edilmesinin Yakıta Zararları
Halk arasında katalizör olarak bilinen katalitik konvertör enjeksiyonlu araçlarda  motordan çıkan zararlı gazları kimyasal reaksiyona sokarak  zararlı gaz salınımı azaltan beraberinde yakıt tüketimine katkı sağlayan parçadır. Katalitik konvertör arıza belirtileri yakıt sarfiyatında artış, performas kaybı ve eksozdan yayılan kötü kokudur. Genelde maddi imkansızlıklar sonucu iptal edilen katalitik konvertör sonucu eksoz gaz basıncı yükselip beraberinde motor daha fazla yakıta ve oksijene ihtiyaç duyar. Arızalı veya iptal edilmiş katalitik konvertör sebebiyle (Lambda) yani oksijen sensörü eksozdan çıkan gazı düzenli analiz edemez ve aracın motor beynine hatalı oksijen sinyalleri iletir.
 
Arabam Gazda Çok Yakıyor

Lambda sensöründen aldığı hatalı oksijen miktarına göre motor beyni (ecu) silindirlere düzensiz şekilde yakıt ve oksijen salınımı sağlayacağı için aracın benzinde olduğu gibi gazda fazla yakması beraberinde zararlı gazların çevreye salınımına sebep olur. Tespiti yapılamayan bu arıza yüzünden araç sahibi servis servis dolanarak gereksiz yere beyin enjektör değişimine mecbur bırakılır sonrasında yakıt yinede düşmez. Maddi manevi mağduriyet yaşmamak için LPG servis ustasının bu tür arızaları yaşamış tecrübe edinmiş kişi olması bir kez daha öne çıkmaktadır.
 
Oksijen Sensörü Arızasının Yakıt Tüketimine Etkisi
Oksijen sensörü manifold ile katalitik konvertör arasına takılan eksozdan çıkan gazın analizine göre düşük voltaj dalgaları oluşturup motor beynine sinyal ileten sensördür. Elektronik motor beyni oksijen sensöründen algıladığı sinyal dalgaları neticesinde yanma odasına oksijen ve yakıt gönderir. Araç üretici firmaların yaptığı bilimsel araştırmalar neticesinde oksijen sensörü devre dışı bırakıldığında veya arıza yaptığında araçtaki yakıt tüketiminin % 15 ila 35 oranında arttığı bilimsel olarak test edilip kanıtlanmıştır. Aynı zamanda arızalı veya özelliğini yitirmiş oksijen sensörü neticesinde katalitik konvertör çok kısa sürede arızalandığı bilinmektedir.
 
LPG Neden Fazla Yakar
Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Tespit Edilir? Oksijen sensürü tam olarak bozulmadığı sürece fabrika cihazı veya osiloskop cihazına bağlanmadığı sürece tespit edilemeyen sinsi arızadır. Örnekleyecek olursak aracın baskı balatası nasıl tamamen bozulmadıkca ortaya çıkmıyorsa, oksijen sensörüde tamamen arızalanmadığıı sürece arıza lambasını yakmaz. Arıza belirtisi aracın motor ve LPG sisteminde sorun yokken benzin ve LPG'de yakıt tüketimi hissedilir derecede artması yanısıra rolantide dalgalı çalışma belirtileridir. Bu yüzden her 100.00 km bir oksijen sensörü (lambda) değişmesi yakıt ekonomisine fayda sağlayacaktır. 

Eksoz Sisteminin Tıkalı Olması Yakıt Tüketimini Kat Kat Artırdığını Biliyormuydunuz
Eksoz ve susturucuların tıkaklığı rastlanması onbinde bir denecek kadar az oranda olduğu gibi tespitide bir o kadar zordur. Eksoz içinde bulunan yanmaz elyaf malzeme eksozun çürümesiyle hava çıkış borusunu tıkar ve motorda yakıt ve oksijen ihtiyacı çoğalır. Bu arızanın tespiti ancak hissedilir derecede aracın performansında güç kaybı yaşandığında beraberinde yakıtın kat kat artmasıyla ortaya çıkan durumdur. Peki eksoz tıkanıklığı nasıl tespit edilir? Eğer araçta aşırı oranda fazla yakıt tüketimi var ise akşam karanlıkta ön kabutu açıp bir dakika boyunca 3000 devirde motora gaz verilip manifolda bakılmalı. Eğer manifold eriyecek derecede kızarıyor ise acilen eksozun yenilenmesi gerekir.

Egzozun Tıkalı Olduğu Nasıl Tespit Edilir?
 
Araçların eksosu ince sacdan üretilen ürün olduğu için yağmurlı ve soğuk iklimlerde eksoz içi ve dışı sıvı temasına mağruz kalır ve çürüme  yaşanır. Eksozun çürüklük derecesine göre motorda hava ve yakıt sıkıştıramaz ve yakıt ihtiyacını artırır. Eğer Yani aracınızdaki eksozun çürüklük seviyesine göre doğal olarak motor daha fazla yakıt ve oksijene ihtiyaç duyup yakıt tüketiminde zarara yol açacaktır.

Baskı Balatanın Yakıt Tüketimine Etkisi
Aracın aktarma organlarını devreye sokan baskı balata aşınma oranına göre araçta performans kaybı ve yakıt sarfiyatının artmasına sebep olur. Baskı balata setinin Araçlarda debriyaj seti şöförün kullanımına göre ortalama 50 ile 100 bin km kullanım ömürleri vardır. Baskı balata arızası kadameli olarak ortaya çıktığı için diğer arıza türlerine göre araç sahiplerinin ömründe bir yada iki kez karşılaştığı sinsi sorundur.
 
Baskı Balata Arızası
 
Arıza başlangıcının en büyük belirtisi uzun yokuşları çıkarken vites küçültme ve devir saatinin gereğinden yüksek devirde göstermesidir. Diğer bir belirtide yokuşlarda veya aracı az zorlayınca yanık balata kokusu yayması ve debriyajı yukardan kavramasıdır.

Araçlarda Termostatın LPG Yakıt Sarfiyatına Etkisi
Araçlarda kışlık termostat motor ve yakıt tüketimi için hayati önem taşır. Termostat takılı olmayan araçlarda özellikle kış ayalarında motor çok geç ısınır ve daha çabuk soğur. 
Daha önce belirtğimiz üzere araçta baskı balata arızası kademeli olarak ilerler ve en son safada ortaya çıkan arıza türüdür. LPG'li araçlarda termostat takılı olmaz veya arızalı olmaz ise LPG regülatörü çok geç ve yeterince ısınamayacağından regülatör sıvı gazı buhar haline dönüştüremez ve motora aşırı miktarda yakıt gitmesini sağlar. Beraberinde sıralı sistem araçlarda gaza geç geçme problemi yaşanacağı gibi %30 civarında yakıt tüketiminde aşırı oranda artar.
 
Sıralı Sistem LPG Yakıt Tüketimi
 
EGR Valfi ve Map Sensörlerinin Sıralı Sistem Araçlarda Yakıt Tüketimine Etkisi
 
Sıralı sistem araçlarda LPG'de fazla yakma sebeplerinden biride EGR valfi ve map sensörünün tıkalı veya arızalı olmasıdır. Map sensörü ve EGR valfi tam olarak tıkanmadığı veya arıza yapmadığı sürece motor arıza ışığı yakmaz araçta belli belirsiz rolanti sorunu yaşatırken tıkanıklık oranına göre yakıt tüketimi fazlalığı yaşanır.
 
Arabam LPG'de Fazla Yakıyor
 
Diğer Sıralı Sistem LPG Sorunları ve Sebepleri İçin Tıklayınız

Benzer Konular

Landirenzo Map Sensörü

Landirenzo Map Sensörü

850,00 TL
LPG Performans 3 Silindir Enjektör

LPG Performans 3 Silindir Enjektör

750,00 TL
1. Kalite Stefanelli LPG Dolum Ağzı

Atiker Akl Mimgas Aldesa Uyumlu

140,00 TL
Stefanelli Evo Ultra 2 Ohm Enjektör

Stefanelli Evo Enjektör

1.900,00 TL
Landirenzo Sistemler İçin LPG Hortum Seti

Landirenzo Sistemler İçin LPG Hortum Seti 425 TL

425,00 TL
Landirenzo Turbo Uyumlu Regülatör

Landirenzo Turbo Uyumlu Regülatör

1.450,00 TL

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
osman aslan
Soru : öncelikle merhabalar.aracımız 93 1,5 kia sephia.baskı balata sıfır takıldı.sıralı sistem atker takılı.eksoz sıfır.halen çok fazla yakıyor.gaz ayarı yeni yapıldı.ne yaptıysam olmuyor.
Cevap : Merhaba sıralı sistem yakıt fazlalığı hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-yakit-tuketimi

selim çakmak
Soru : hayırlı işler.sitenizi takip ediyorum çokta faydalı bilgiler alıyorum.Teşekkürler.2003 model honda civic otomotik vites aracım var.8 aydır aracın yakıtı şehir içinde 45-50 krş un altına hiç düşmedi .Ankarada ikamet ediyorum.Şaşmaz oto sanayinde atikerci bir ustaya götürüyorum sürekli.ama bir çözüm bulamadık.bilgisayara takdığında tüm ayarlar normal gözüküyor diyor.şimdiye kadarda bir parça değişimi yapmadı.emsal araçlar 25-30 krş arası yakıyor.geçen sibop ayarlarını yaptırmamı söyledi onuda yaptırdık ama hiç düşmedi.gaz kaçak kontrolü yaptı birşey çıkmadı.rolantisiz çalışma vb.sorunda yok.aracın tüm bakımlarınıda zamanında yaptırıyorum ama olmuyor.yukarıda bahsettiğiniz gibi işinin uzmanı ve paragöz olmayan ankarada yönlendireceğiniz bir yer var mı acaba?şimdiden teşekkürler.
Cevap : Merhaba Sıralı sistemde yakıt fazlalığı hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız.Daha detaylı bilgi için iletişim numaralarımız mesai saatleri içinde arayınız. https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-yakit-tuketimi

selim çakmak
Soru : hayırlı işler.sitenizi takip ediyorum çokta faydalı bilgiler alıyorum.Teşekkürler.2003 model honda civic otomotik vites aracım var.8 aydır aracın yakıtı şehir içinde 45-50 krş un altına hiç düşmedi .Ankarada ikamet ediyorum.Şaşmaz oto sanayinde atikerci bir ustaya götürüyorum sürekli.ama bir çözüm bulamadık.bilgisayara takdığında tüm ayarlar normal gözüküyor diyor.şimdiye kadarda bir parça değişimi yapmadı.emsal araçlar 25-30 krş arası yakıyor.geçen sibop ayarlarını yaptırmamı söyledi onuda yaptırdık ama hiç düşmedi.gaz kaçak kontrolü yaptı birşey çıkmadı.rolantisiz çalışma vb.sorunda yok.aracın tüm bakımlarınıda zamanında yaptırıyorum ama olmuyor.yukarıda bahsettiğiniz gibi işinin uzmanı ve paragöz olmayan ankarada yönlendireceğiniz bir yer var mı acaba?şimdiden teşekkürler.
Cevap : Merhaba Sıralı sistem yakıt tüketimi fazlalığı hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız. Eğer yeterli bilgi bulamaz iseniz mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-yakit-tuketimi

muhammet yapici
Soru : aracımın lpg sistemi 10 yılı doldurmuş bunu komple değiştirmek ostiyorum arac toyota carina 2000 cc motor hangi marka gider bu arac lara bildiğiniz bir usta varsa yardımcı plurmusunuz .yer ist küçükçekmece teşekkürler
Cevap : Merhabalar Atiker iyi olur beyefendi fazla lüksüne girmeye gerek yok. Toyotolara her türlü sistem sorunsuz uyum sağlıyor

Gürcan ÇİMELİ
Soru : Araç1.6 Brava,sistem yeni takılmış ATİKER Model 2000 yakıt tüketimi 100 km 10 lt civarında görülüyor.akıt tüketimi normalmi.Teşekkürler.
Cevap : Merhaba belirttiğiniz miktar gayet normal beyefendi Aracın benzin fabrika verilerine bakarak kıyaslama yapabilirsiniz.

erdem izmir
Soru : arac silkinme yapıyor sanki stop yapcak gibi bunu arada yapiyor
Cevap : Merhaba tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Osman ca
Soru : Merhaba sorum araç golf 4 1.6 16 valf düzenli olrak lpğ 60 doluyor depo ve 225 KM gidiyor dum son depo fulledim 5 6 gün sonra en son yeşil ışık yanıyordu şimdi 3 gün sonra yandı çok erken bitti gaz sebebi ne olabilir teşekkür ederim
Cevap : Merhaba sıralı sistem yakıt tüketimi hakkında detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde bizimle iletişime geçebilirsiniz

AYHAN KÖYLÜ
Soru : Slm hayırlı işler 2000 model Fiat Marea m var 5yillik sahibiyim Benim sorunum araç sabah çalışınca benzinde çalışıyor benzinde bi sıkıntı yok ama gaza geçince tekleme yığılıp kalma ve sonunda stop ediyor tekrar çalıştırıp benzine alıyorum motor ısısı 70 lere gelince gaza alıyorum tekrar aynı sorun ısı tam 90 olunca sıkıntı ortadan kalkıyor 1=2=3 viteslerde düşük devirde kullandığında tekleme yapıyor deviri 3000 de tuttugumda tekleme sorunu ortadan kalkıyor Bugün Atiker yetkili bayisine gittim sorunu söyledim bana regülatör ve gaz kesici değişecek dediler ben deyistirmedim özellikle teklemeyi 1=2. Viteste çok yapıyor malum eline bir tornavida alan usta olmuş Bu konuda hangi yolu izlemem gerekli Hangi parçaları deyistirmem gerekli Ortalama günlük 200ile 400 km yol yapıyorum Şimdiden yardiminiz için teşekkürler Ayhan köylü Manisa Yunusemre Saygılarımla
Cevap : Merhaba Regülatör değişmesi gerekiyormu ? Regülatör gerçekten arızalı mı ? Arıza tespit yöntemi Sıralı Sistem Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır? Sıralı sistem beyin arızası konusuna açıklık getirelim. Daha öncede belirttiğimiz gibi beyin arızasının bir kaç çeşidi vardır. En sık rastlanılan arızadan örnek vererek başlayalım. Aracı belirli bir süre park ettikten sonra veya sabah işe gitmek için aracı çalıştırmaya gittiğinizde marşa basıldığında geç çalışıyor ise ilk yapılması gereken beyin arızası olup olmadığını tespit etmekdir. Maalesef bu gibi durumlarda bilinçsiz LPG servislerinin yönlendirilmesiyle araç sahibi ateşleme sistemi veya benzin pompası değişimi yaparak durduk yere pahalı masraf etmektedir. Oysaki sıralı sistem LPG beyin arızası çok basit bir işlemle tespit edilmektedir. Sıralı Sistem LPG Regülatör Tespit Yöntemi Araçtaki LPG regülatör markası ne olursa olsun aracı her zamanki gibi park edin ve regülatör üzerindeki manifolda bağlı vakum hortumunu yerinden sökülerek belli bir süre bekleyin hortum sökükken tekrar marşa bastığınızda tık diye çalışıyor ise regülatörünüz arızalı demektir. Vakum hortumu girişi aşağıda resimde gösterilmiştir. Regülatördeki bu arızanın sebebi ise içerisinde bulunan gaz odası diyaframı yırtıldığı için siz aracı park ettiğinizde emme manifolduna yavaş yavaş gaz sızmasına neden olur. Bu nedenle sıralı sistem araç ilk benzinde çalışmaya programlandığı için iki yakıtın karışmasından dolayı boğulduğu için geç çalışmaktadır. Bu gibi durumda diyafram veya regülatör değişmek gerekir. Eğer ithal marka regülatör ise diyafram değişimi daha az masraf etmenizi sağlayacaktır. Aşağıda belirtilen araçlarda sıralı sistem regülatör arızasını bu yöntemle kolayca tespit edebilirsiniz. Atiker, AKL, Aldesa, Brc, Cangas, Destro, Lovato, Mimgas, Landirenzo, Tartarini, Zavoli gibi birçok markada aracı park ettikten belli bir süre sonra geç çalışma varsa aracı park edin ve belli bir süre sonra resimde belirtilen vakum hortumunu çıkarıp marşa basın eğer araç rahat çalışır ise regülatör arızalı demektir. Bu durumda ya regülatörü yada regülatör diyaframını değişmelisiniz.

barbaros kavak
Soru : mrh. 1998 polo clasic sedan aracım var atiker sıralı sistem mevcut yakılı her ay depoyu doldurmak suretiyle alıyorum ama her ay nerede ise gaz ayarı değişiyor fazla yakmaya bşlıyor anlıyorum yaktığını ustaya gidiyorum ya sen yanlış anlamışsındır diyo bilgisayara bakınca gerçekten fazla yakıyormuş diyo her ay gitmekten bıktım artık filitreyi yeni değiştirdim birde 2. vitesten 3 e atarken gaz verince sanki araç gaz yemiyor gibi değil ama tıkanıyor gibi yapıyor 3. vitesten 4 e atarkende yapıyor biraz daha gaza yüklenince sanki tıkanıklık varmış açılıyor gibi hızlanıyor neden olabilir birde hava borusu golfe ait dedi motor ustası uyum sağlamıyor dedi adaptasyonda yaptırdım sıkıntı ne olabilir acaba tşk edrm şimdiden
Cevap : Merhaba Sıralı sistem yakıt değerlerinizi yazar mısınız ?

Poyraz KVRZ
Soru : Merhabalar hayırlı işler Fiat Albea 2005 model 1.2 motor aracım atiker sıralı sistem takılı aracım son zamanlarda fazla yakmaya başladı yada bana öyle geliyor şehir içi 31 kuruş önceden 26 veya 27 kuruş yakıyordu buji, buji kablosu ,hava filtresi, yağ filtresi, lpg bakımı yapıldı halde bunların dışında yakıtı artıracak etken ne olabilir en son şehir içi 23lt ile 150 km yaptım 1.6 motorlu arabalar bile bukadar yakıyor bilgi aktarımı yapabilirseniz memnun olurum teşekkür ederim
Cevap : Merhaba sıralı sistem yakıt tüketimi hakkında detaylı bilgi almak için mesai saatleri arasında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tugay can
Soru : S.a arabam lada vega 1.5 8 walf araba benzinde cekmio gaza gecince duzelio benzinde rolanti dusu o ama gazda hicbise yok cihaza bagliyoz oksijen sensoru arizali gosterio temizliyoz takioz ayni sensoru degistirirsek benzinde duzelirmi yardim edermisiniz
Cevap : İyi günler beyefendi iletişim numaralarımızı arayarak teknik servis ustamızdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Cemalettin ışık
Soru : 1.6v 2001 model atiker sıralı sistem aracım çalıştığında 1 dk civarında gaza geçiyor herzaman olmamakla birlikte rolentide kendini benzine atıyor bazende yolda giderken motor ısısı 70 dere civarında seyir halinde kendini gaza atıyor kontrollerde yüksek basınç arızası veriyor çıkıyor kimisi basınç regületörü değişecek diyor kimisi map sensörü diyor ne yapacağımı şaşırdım net olarak cevap veren servis yok sorun ne ola bilir gaza geçtiğinde devir saati devri benzindeki gibi sabit olmuyor tabi her zaman değil
Cevap : Merhaba sıralı sistem regülatör arızasının tespiti hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-regulator-arizasi-hakkinda-detayli-bilgiler

Ömer İşbilir
Soru : Sayın Yetkili, hatalı takılmış bir LPG sistemi ilk andan itibaren hata vermeye başlar mı? İlginize teşekkür ederim.
Cevap : İyi günler beyefendi iletişim numaralarımızı arayarak teknik servis ustamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Duran
Soru : Landrenzo tüp taktım 600 km yarım depo benzin tüketiyor iki defa servise gitmeme rağmen çözüm bulunamadı bu konu hakkında bilginiz varmı arabam 2004 otomatik Toyota bu test uzun yolda da yaptım ilginize teşekkürler
Cevap : Merhaba yakıt tüketimi hakkında detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız.

Ozkan guney
Soru : Arac ta baykan marka lpg var..scenic 2 aracim tupte kullanmama ragmen benzini cok yakiyo...ordu da cozum sunan olmadi sebebi nedir..nasil bir yol izlemeliyim..tesekkurler ...
Cevap : Merhaba bu konu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpg-benzin-rolesi-nedir

ahmet çakıbey
Soru : Üstad bilgilerin çoğunu okudum. Çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla sivas ta tamirhaneniz var. Kayseriliyim. Bir gün gelsem benim sorunlarıma da çare bulur musunuz. Mail adresime yazarsanız memnun olurum. İyi çalışmalar..
Cevap : Merhaba Evet sivasta anlaşmalı servisimiz mevcut,yönlendiririz buyrun gelin. İyi sürüşler dileriz.

Necdet KIZILKAYA
Soru : Sayın yetkili bu kadar çeşitli arıza sorusuna sabırla sunduğunuz çözüm önerileriniz için size çok teşekkür eder saygılar sunarım.Lpg konusunda çok faydalı bilgiler verdiğiniz içinde ayrıca teşkkür ediyorum.Hayırlı işleriniz olsun.
Cevap : Güzel yorum ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz. hayırlı akşamlar dileriz

Yuşa Bölük
Soru : Iyi akşamlar aracım honda civic vtec es 2006 model Atiker sıralı sistem mevcut . Ciddi anlamda fazla yakıyor bp den 150 tl gaz aldım 172 km gidebildim şehiriçi. Aracımda motor arıza lambası yanıyor zengin veya fakir karışımdan ötürü bundan kaynaklanabilirmi ve şamandıra bozuk gaz olduğu halde bitti diye uyarı sesi verebilirmi bunun cevabını almak istiyorum . Bana direk cevap verirseniz iyi olur link atmayın oralarda kesin cevap yok .
Cevap : Detaylı olarak teknik destek almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız.

Em.Öğrt.Erol Hoca
Soru : Ustalarıma selam ve saygılar...1989 model,1998 trafik çıkışlı tofaş kartal marka aracımın lpg sorunları var.(Atiker)1-ikide bir gaz yemiyor ve olduğum yerde kalakalıyorum.2-beyin donuyor.3-gaz sarfiyatı iki misli arttı.4-benzine geçtiğimde sorun yok.5-Sabahları da çok zor çalışıyor.Burada doğru dürüst usta yok,para vere vere bıktım usandım.Yapıyorlar,10-15 gün sonra yine bozuluyor. Bana akıl verebilirseniz çok makbule geçer.Tekrar saygılar,selamlar...
Cevap : Merhaba Detaylı olarak teknik bilgi almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız .

EMRAH DEMİRBAŞ
Soru : Aracım 97 model toyota corolla, emsal araçlar 25 - 30 kuruş yakarken benim araç 55 kuruşu buldu ve giderek artıyor. Şimdiye kadar gaz beyni değişti, sibop ayarı yapıldı, gaz kelebeği temizlendi... Aracın ön düzeni ve motorunda sıkıntı olmadığı söyleniyor... Sorunu bulamadık... Kafayı yemek üzereyim... Yardımlarınızı bekliyorum
Cevap : Merhaba Detaylı olarak teknik destek almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız

Erkan sarıkeklik
Soru : İyi günler.benim aracım 2011 Avensis. BRC tüp takılı. Aracım çok yakıyor 45-50 kuruş arası.cok ustaya gittim düzelmedi.bir yerde senin regülatörün 1200 lük küçük geliyor 1500 lük takılması lazım dediler. Ama çoğu yer alakasi yok diyor. Arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim
Cevap : Merhaba Sıralı sistem araçta fazla yakıt tüketimi hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-lpg-yakit-tuketimi

Ramazan Erkan
Soru : Merhabalar Hyundai Accent Era 1.6 cwt 2008 marka benzin LPG ararcim var Atiker Gold sirali sistem mevcut.aracimda özellikte LPG de iken tekleme ve sabah ilk calistirmada çalışmama problemi başladı.arac 15-20 denemeden sonra boğularak çalışıyor ve sonra toparliyor.enjektor de tıkanma olduğunu düşünerek benzin tankına enjektör temizleyici atıp aracı bir süre benzinde kullandim sıkıntı çözülür gibi oldu tekrar başladı şimdiden çok teşekkürler.
Cevap : sıralı sistem araçta tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Ali Kızılkoca
Soru : Ustam merhaba aracim opel vectra b 2000 motor yolda giderken bi benzine bi gaza geciyor bunu defalarca yapiyor arac durdugunda hic bisey yok gazda calisiyor atiker sirali sistem var aracta tupcunun biri betin diyor biri sensor diyor biri samandira diyor sikintiyi cozemiyorlar bilgisayara bagladiginda hata vermiyor
Cevap : kendiliğinden gazdan benzine geçme sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/kendiliginden-gazdan-benzine-gecme-sorunu

Mehmet soylu
Soru : Ford focus 2005 aracım gaz yemiyor ve arabayı bişey tutuyo gibi benzinde gidiyor.otogazciya götürdüm bağladı normal diyor kimse anlamıyor sizce neden yapabilir
Cevap :

Eyüp Aydoğan
Soru : Gerçekten çok haklısınız söylediklerinizde Malatya'nın böyle bir ustaya gerçekten ihtiyacı var yazınızın tüm satırlarını okudum ve kredi çekip dükkan açmaya karar verdim zaten meslegede yabancı değilim tüpçü dükkanım var
Cevap :

Emrah İLBEĞİ
Soru : Toyota coralla 1.6 2006 model araçım var. Atiker sıralı sistem tüp takılı son zamanlarda yakıtım artı. LPG ise argaz kullanıyorum. Nedeni nedir acaba yardımcı olur musunuz.
Cevap :

Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Telefon ile Hemen Ulaş!