LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
12 Aya Varan Taksit Fırsatı,
3 Taksite Kadar Peşin Fiyat Kampanyası
 

 

Karbüratörlü Araçta Aşırı Yakıt Tüketimi


Karbüratörlü Araçta Aşırı Yakıt Tüketimi Nedenleri
 
Bu yazımızda tek nokta enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarda aşırı yakıt tüketimi sebepleri konusuna her araç sahibinin anlayacağı şekilde yer vereceğiz.

Kış aylarına girdiğimiz şu dönemde karbüratörlü sistem LPG'li aracım çok gaz yakmaya başladı diyen araç sahiplerine kısa mesafe kullanımlarda yakıt sarfiyatının kış mevsiminde %20 %30 daha fazla yakıt tükettiğini bilmelerini isteriz. Sebebi LPG regülatörü soğuk hava şartlarında yaz aylarına göre ortalama 5 dakika daha geç ısınıp karbüratöre normalin iki katı kadar yakıt göndermesine buna bağlı olarakta LPG yakıt sarfiyatında artış yaşanır. Şimdi aracım çok gaz yakıyor diyenlere LPG'de fazla yakıt tüketimi mevsimsel sebeplerin dışında aracın motor ve LPG sistemine bağlı üç ana sebepten kaynaklıdır. 

LPG Sisteminde Yakıtı Etkileyen Sebepler

LPG Ayarının Yanlış Yapılması Sonucu Aracın Gazda Fazla Yakması
Malesef günümüzde servislerine aracım fazla gaz yakıyor şikayetiyle LPG ayarı yaptırmaya gidildiğinde alışılmış şekilde eksoza çubuk takıp motoru 3000 devide gazda tutarak bilgisayar ekranında yeşil ışıkların yanması için ayar yapıp işlem tamam denilmekte. Malesef bu şekilde yapılan gaz ayarından genelde olumlu sonuç alınmaz. Servise giden araçta gazda fazla yakma şikayeti var ise ilk olarak motora giren hava miktarı hava filtresine uygulanacak işlemlerle sürekli sabit oranda girmesi sağlanmalıdır.
 
Ardından bilgisayara bağlayıp hem rolantide hemde 2500 devirde yeşil ekranda ışıkların yanması doğru olan LPG ayar yöntemidir. 3000 devirde ayağı gazda tutarak yapılan ayar neticesinde bilgisayar ekranında yeşil ışıkların yanması sonucu aracın yakıt ayarının düzene girdiği anlamına gelmez. Çünki 3000 devirde motorun kompresör ve ateşlemesi kuvvetli olduğundan motorda çiğ yakma olayı yaşanmaz. Buna bağlı olarak gaz ayarı bozukta olsa bilgisayar ekranında 3000 devirde yeşil ışıkların yanması gayet normaldir.
LPG'de Fazla Yakıyor
LPG Beyin Arızası Kaynaklı Aracın Gazda Fazla Yakması
Her parçada olduğu gibi LPG beyinlerininde belirli zamanlarda bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle motorun ihtiyacına göre beyinden gaz salınımı sağlayan beyin diyaframı ortalam 5 yıl gibi sürede sertleşirek görevini düzenli yapamaz hale gelir. Kısacası serleşmiş LPG beyin diyaframı gaza basılma anında motora fazla yakıt göndererek LPG'de aracın çok yakması ve düzensiz çalışmasına yol açar. Dünyanın bir çok ülkesinde 60,000 km veya beş yılı dolduran LPG beyinlerinde diyafram değişimi yapılmaktadır. Ülkemizde ise malesef LPG servislerince diyafram değişimi zaman alıcı ve fazla kar bırakmadığı için düzen tutmuyor bahanesiyle araca yeni beyin takma yoluna gidilmektedir.
 
LPG Beyin Arızası
 
Daha öncede belirtiğimiz gibi LPG beyin içerisindeki diyafram ve contalarda beş yıldan sonra aşınma ve serleşme görünüp beyinden aracın motoruna düzensiz miktarda fazla yakıt salınımı yaşanır. Beraberinde karbüratörlü araçta gazda aşırı yakıt tüketimi, LPG beyninin buz tutması, gaz kokusu yayması ve aracın düzensiz çalışıp rolantide stop etmesi gibi sorunlar görünür.

Motor Sistemi Kaynaklı LPG Yakıt Tüketimini Arttıran Sebepler

Motor sistemine bağlı LPG'de aşırı yakıt tüketimi sebeplerinnin başında subap ve avans ayarının bozuk olması gelir. Subap ayarı ve ateşleme sistemi düzensiz olan araçta LPG yakıt tüketimi %20 ile %50 artış yaşanır. LPG'de yakıt sarfiyatının artmaması için her yıl kışa gireken avans ayarı, subap ayarı yapılmalı beraberinde kışlık termostad takılı değilse takılması gerekir.
 
LPG sistemi bulunan araçta kışlık termostat yoksa motor ve gaz beyni normalden en az beş dakika geç sürede ısınır. Kış aylarında motor sıcaklığı en az 30 derece ısıya gelene kadar LPG beyni buharlaştırma işini düzenli yapamayıp tankdan gelen sıvı yakıtı karbüratöre aşırı miktarda göndererek LPG'de aşırı yakıt tüketimi sorununa yol açar. 
 
Karbüratörlü Araçta Gazda Çok Yakma
 
 
Eksozun Tıkalı Olaması Sonucu LPG'de Yakıtın Aşırı Oranta Artması
Eksozunun tıkalı olduğu sinsi bir arıza olduğu için genelde çekiş ve yakıt şikayatleri sonrası yapılan motor bakımı ve LPG beyni değişiminden sonra akla gelerek tespit edilir. 
Peki eksozun tıkalı olduğu nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir bu konuya açıklık getirelim. Eksozun tıkalılık oranına göre araçta LPG yakıt tüketiminde artış yanı sıra çekişte performans kaybı yaşanır. 
 
Eksozun tıkalı olduğunu tespit etmek için akşam karanlıkta ön kabutu kaldırıp 1 dakika kadar 4000 devirde gazda sabit tutarak sonrasında eksoz ve manifolda bakıldığında pembemsi kor hal aldıysa eksoz tıkalıdır. İster benzin yada LPG yakıt tüketiminde aşırı artış motor ve LPG bakımları yapılmasına rağmen düşmüyorsa en kısa sürede aracın eksozunu kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizsi eksoz arızası tıkalı olma seviyesine göre araçlarda %10 ile %500 yakıt tüketimini arttırdığı çokca yaşadığımız sorundur. 
 
Tıkalı Egzoz LPG Yakıt Sarfiyatını Etkiler
 
Baskı Balatanın Yakıt Tüketimine Etkisi
Aracın şanzuman sistemi içerisinde bulunan baskı balata aşınma oranına göre yakıt sarfiyatında %20 ila %50 oranında artış yaşanabilir. Baskı balatanın aşınma belirttileri araç zora veya yokuşa geldiği anlarda performans kaybı hissedilir. Aynı zamanda aracın ön tarafından balata kokusu duman çıkartma belirtileri vardır. 
 
Frenlerin Sıkması Kaynaklı Yakıt Sarfiyatında Artış
Özellikle kış aylarında aracın fren parçalarının ıslanması buz tutması veya yaz aylarında sıcak kampanaların soğuk suyla yıkanmaından dolayı çarpılma yaşanıp balatalarda sıkma meydana gelir. Bu soruna bağlı aracın tekerlerinde sanki frene basıyormuş gibi zor dönme ve daha 
fazla motor gücüne ihtiyaç duyulacağı için doğal olarak LPG'li araçta yakıt tüketiminin artma yaşanaır. Frenlerin sıkıp sıkmadığnı anlamak için çok basit bir işlem yapmanız yeterlidir. Aracı hafif bir yokuşa park edip el firenini indirip vitesi boşa aldığınızda rahat şekilde hareket ediyorsa frenlerde sıkma sorunu yok demektir. 
 
Hava Filtresini Kirli Diye Sorun Yokken Değiştirmeyin
LPG sistemi takılı karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlarda tozlu diye gereksiz hava filtresi değişimi yaptıran araç sahipleri bakımdan sonra yakıtım arttı rolanti sorunu yaşıyorum gibi benzer şikayetler yaşamaktalar. Sebebi tofaş fiat renault skoda gurubu araçların hava filtrelerinde benzinli kullanım için motora giren hava miktarını ayarlayan aşağıda resimlerde belirtilen çizili kısımlarda termostatlı hava kelebeği bulunur. 
 
Hava kelebeğine bağlı termostat filtre ve mevsimsel değişikler sonrası yaşanan motora giren hava miktarındaki ani değişiklikleri algılayıp kelebeğin açılıp kapanmasına beraberinde aşağıda belirtiğimiz LPG sorunlarına yol açar. Karbüratörlü ve teknokta enjeksiyonlu LPG'li araçlarda hava filtresine bağlı bu kelebeğin vida takılarak kapalı konumda sabitlenmesi gerekir.
 
Termostatlı kelebek sabitlenmediğinde 92 model üzeri slx şahin tempra tipo uno kartal skoda ve renault gurubu araçlarda LPG kullanımında maddi manevi şu sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olur. Mevsim değişikliği yanısıra filtre değişimleri sonrası aracın gazda yakıt tüketiminde artış sürekli rolanti bozukluğu sabahları geç çalışma ve gaz yememe gibi şikayetler karşısında LPG servisine gidilerek gereksiz yere beyin değişimi sıklıkla yaşanmaktadır.

Bu tür mağduriyet yaşamamak için hava filtresi kirli diye durduk yere değişmeyin sadece çıkartıp tozunu silkeleyin geri takın. Hava filtresi değişim sonrası bu sorunları yaşarsanız Otogaz işine en az 15 yılını vermiş tecrübeli usta bulmanız gerekir. Her ne kadar LPG ayarı yapılırsa yapılsın hava kelebeği sabitlenmediği sürece rolanti ve stop etme sorununa çare bulunmaz.
 
LPG'de Fazla Yakma SebebiLPG'li Araç Fazla YakıyorGazda Fazla YakıyorGazda Fazla Yakma Sebepleri
 
Araca LPG Ayarı Yaptırmadan Önce Okuyun
Karbüratörlü araç sahipleri edindikleri yanlış bilgiler doğrultusunda örneğin 5000 km veya senede bir defa araçta problem yokken LPG servislerine ayar yaptırma giderler. 20 yıllık Otogaz ustası olmama rağmen diyorumki LPG ayarı yapan usta ne kadar ayar konusunda iyi olursa olsun 
yakıt ayarı yapmayı tam olarak bilemez. Her usta kendince alışa gelmiş ayar yöntemlerini uygulayıp yakıtın düştüğünü ayarın bozuk olduğunu söyleyip müşteriyi yolcu eder. Malesef bu yapılan ayarların bir kısmı tesadüfen düzelirken bir kısmıda sonuç vermez.
 
Bu sebepten ötürü tavsiyemiz ortada hiç sorun yokken kontrol amaçlı LPG ayarı yaptırmanız düzgün olan gaz ayarının bozulmasına arazın gazda çok yakması sorunna yol açabilir. Diğer bir sorunda LPG yakıt sorunu şikayeti ile gazcıya gidildiğinde eski model araçların sorunlarıyla tecrübe edinip gerçek düzgün ayar yapan usta sayısının az olması olanlarında paraya doydukları için eski araçlara bakmaması LPG'li araç sahiplerinin yaşadığı sorundur.  

LPG beyin montajı yapılırken motora bağlı su bağlantılarının yanlış yerlerden yapılması hem karbüratörlü hemde sıralı sistemlerde LPG beyninin geç ısınmasına beraberinde aracın LPG de fazla yakma nedenleri arasındadır. LPG beynine yapılan yanlış su bağlantıları tespit edilmezse hiç bir şekilde yakıt sarfiyatı düşmez ve düşürülemez.
 
LPG'li Aracın Az Yakması İçin
 
LPG li aracın az yakması için sizlere bazı önerilerde bulunalım istedik. Araç yüksek devirlerde kullanılırsa yakıt oranı benzin tüketiminde arttığı gibi LPG de otamatikman artar. Aracı 2000 - 25000 devir aralığında kullanmamız yakıtta ekonomi sağlar.
 
Örnek verecek olursak 1600 motor şahin doğan tempra türü araçta 100 km mesafeyi 2000 2500 devir sabit hızda kullandığımızda ortalama 9 - 10 litre arası LPG yakıt tüketimi sonucu çıkarken aynı mesafeyi 3000 4000 devir kullandığımızda 13 ile 15 litre arası sariyat yaşanır. Buda LPG'li aracın fazla yakma nedenleri arasında en büyük sebeplerden birisidir.

Çok Soğuk Havalarda Benzinde Çalıştırın
Motor ısınmadan yüksek devirde kullanmak sibop ayarlarının bozulmasına neden olacağı gibi LPG beyni gazı buhar haline dönüştüremeden karbüratöre sıvı gaz göndererek tek nokta enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçta fazla yakıt tüketimi sorununa yol açar. Bu yüzden çok soğuk havalarda en azından iki dakika aracı benzinde çalıştırmak hem motora hemde yakıt ekonomisine katkı sağlar.

 

Diğer Karbüratörlü Sistem LPG Sorunları ve Sebepleri İçin Tıklayınız

 

LPG Çok Yakmaya Başladı Aracım Çok Gaz Yakmaya Başladı


Benzer Konular

Atiker Enjeksiyonlu LPG Düğmesi

Atiker Enjeksiyonlu LPG Anahtarı

90,00 TL
Brc Tip Metal Filtre

Brc Tip Metal Filtre

64,99 TL
Prins - BRC Uyumlu 1090 LPG Şamandıra Sensörü

Prins - BRC Uyumlu 1090 LPG Şamandıra Sensörü

35,00 TL
Akl Uyumlu Map Sensörü

Akl Uyumlu Lpg Map Sensörü

400,00 TL
AKL Wentgas Atiker Orjinal Şamandıra Sensörü

AKL Wentgas Atiker Orjinal Şamandıra Sensör Camı

110,00 TL
Subap Yağlama Sistemi Yağı

Subap Yağlama Sistemi Yağı 1.KALİTE

80,00 TL

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Soru : S.a 1993 spring km 30 kuruş yakıyor motor ve ateşleme sistemi yeni dediğimiz gibi 3000 devirde yapıyorlar ne yapmalıyım
Cevap : Merhabalar karbüratörlü sistem araçta fazla yakıt tüketimi bu makalemizde detaylı olarak anlatıldı zaten görmediğimiz araç hakkında detaylı olarak bilgi veremeyiz. tabi ama muhtemel sebepler yazımızda anlatıldı.Detaylı teknik bilgi için mesait saatileri içinde iletişim numaralarımızı arayınız

Osman Öcal
Soru : S.a 94 Doğan S de 4 lü manifolt 61 lik düz boru ve orta susturucu olmadan çıkış açık egzoz da ( varex) yakıt nasil olur ve bu saydıklarım yakıtı etkiler mi ?
Cevap : Aleyküm selam detaylı teknik bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hakan ardıç
Soru : LPG Tipo 94model aracım şuan yakıtı maalesef çok hesaplama mal göre km 35kurus yakıyor.on km'de tahminen bir litreden fazla.
Cevap : Merhaba karbüratörlü araçta yakıt tüketiminin hesaplanması hakkında bilgi almak için bu sayfayı inceleyiniz https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Hakan ardıç
Soru : Merhaba Tipo 94model aracım var kilimali modeli tupde ve benzinde çok yakıyor şuan tupde 50kurus yakıyor sibop ayarı yaptırdım ama olmadı düzelmedi.bakittigim usda siboplarin biri bozuk dedi az ateşleme yapıyor dedi.yardimci olursanız sevinirim
Cevap : Merhaba fazla yakıt tüketimi hakkında detaylı bilgi için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız

.İsmet okçu
Soru : Merhaba 93 model slx aracım 30 tl gazla 40 km gidiyor şehiriçi gaz (3.35)
Cevap : Merhaba karbüratörlü sistem araçta yakıt tüketimi hesaplamak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Özkan çakır
Soru : Merhaba benim araç opel astra 1.6 1994 model aracım 30 liralık gazla 70 km gidiyor gaz kaçağına baktirdim, egzos katalizörü degistirdim ama aynı sıralı sistem taktirsam ya da beyni değiştirsem faydalı olur mu acaba tsk ederim
Cevap : Karbüratörlü araçta aşırı yakıt tüketimi hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

mehmet ali alışkan
Soru : sorunum 1986 model doğan e 1600 motor var 5 vites 65 tl lpg koyuyorum yakıt dügmem kırmızı ışık yandıgında 130 km şehir içinde gidiyor normalmidir tüp beynim zavolidir kırmızı ışık yandıgında kaç kmetre gider arabamın yakıtı nasıl normalmı yoksa çokmu yakıyor bana lütfen cevap yazın
Cevap : İyi günler beyefendi kırmızı ışıkta çok gitmeniz şamandıra sensörün sağa doğru fazla yaslanmasından kaynaklanmaktadır. Linkteki makaleyi okuyarak aracınızın yakıt tüketimini hesaplayabilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

ahmet küçükaslan
Soru : aracım 93 model opel astra gl araç lpg ve benzinde 50kurus yakiyor gaz ayarı yaptırdım gaz kelebeğini temizlettim sorun ne olabilir
Cevap : Karbüratörlü araçta aşırı yakıt tüketimi hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/karburatorlu-aracta-asiri-yakit-tuketimi

Gökhan ejder
Soru : Merhaba1993 spring km de 42 kuruş yaktı lpg ayarı yaptırdım motor sıfır elektrik aksamı yeni bobine kadar yardımcı olursanız sevinirim
Cevap : Fazla yakıt tüketimi hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Önder Korkut
Soru : Selamünaleyküm 94 slx im var karbüratörü ve hava filtresini kışlık konuma nasıl getirebilirim
Cevap : Bu konu hakkında bilgi almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız.

selim saglam
Soru : Slm aracımız 97 model 1.3 karburatörlü toyota corolla aracımın rampada cekişten düsüyor ve gaz cok yakıyor örnek verirsek 20tl gaz aldım diyelim 50 km gidiyor sizce cokmu yakıyor hesapladım 1 kmde 40 kuruş yakıyor
Cevap : Merhaba Lpg li araçta yakıt tüketimi hesaplamak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Emre durgun
Soru : S.A siena 1.4 tek nokta enjeksiyon arabam çok yakıyor lpgde 22 litre gazla en fazla 130 km yol gidiyorum sibop ayarı yapildi gaz beyni bujiler hava filtresi değişti ama sonuç aynı yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim
Cevap : Merhaba Karbüratörlü araçta yakıt tüketimi hesaplamak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Ugur Ugur
Soru : 1995 model Dogan slx lpg cok yakiyor sari cizgi tek tek hizlica dusuyor 3 gunde 2 cizgi dustu bence bu arabanin kasa motor ayari benzinin gucune gore ayarli ama lpg yi cozemedim
Cevap : Karbüratörlü sistem araçta yakıt tüketimi hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Mehdi Uygun
Soru : Öncelikle merhaba. Yazınızı okudum ve yararlı buldum. Bilgi için teşekkür ederim. Benim öncelikle dogan slx aracımda yazın fazla hissetirmez iken kışın çok sorun yaşadığım bir problemim bulunmakta. Her sabah aracı 5 dk gaza basılı tutup aracı ısıtmam gerekıyor. Ayağımı gazdan çekdiğim an stop ediyor. Gaz ayarı defalarca yaptırdım herhangi bir faydasını görmedim.Tanıdığımızın aracı var araç 5 gün yatıyor ama banamasın demıyor. Bas kontaga rolantı kış ayında bıle yerınde. Sizce sorun beyindemir ? burdakı ustalar yok değil diyor ama karburatoru elden geçirdik herseyı yaptık yok yani.Ama caydanlık dolusu sıcak suyu beyıne dokup ısıttınmı hıç sorun yok mıs gıbı calısıyor anlayamadım ?
Cevap : Merhaba Beyin arızası gibi görünüyor. Arıza hakkında detaylı bilgi için www.lpgyedekparca.com/lpg-beyin-arizasi

Mesut
Soru : Mrb tofas 90 model 21 lt depo ile 145 km buluyorum normal mi acaba gaz ayarı gerekirmiş.
Cevap : karbüratörlü araçta yakıt tüketiminin nasıl hesaplandığını görmek için bu sayadan bilgi alabilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Sadık kahraman
Soru : 92 model torosum gazı çok yakıyor kaç tane gazcıya götürdüysem hepsi bilgisayara bağlayıp ayar yaptım deyip gönderdi ama düzelen hiç birşey yok araç gazı çok yakıyor çekişden düşüyor düzensiz rölanti hızlanmada sorun ilk çalışmada zorluk çekiyor sebebi ne olabilir
Cevap : karbüratörlü araçta yakıt tüketimi hesaplaması hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Lütfü Kuş
Soru : 30 tl atıyorum 60 km bile yapmıyor bazen 50 km bile zor buluyor. Kişlik Termostat taktım gaz ayarı falan da yaptım ama bir türlü duzelmiyor nedendir acaba.Teşekkür ederim. .
Cevap : karbüratörlü aracınızda fazla yakma sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz http://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Yavuz koçak
Soru : selamın aleykümTofaş 95 model 50tl 14,5 litre LPG alıyorum şehir içi 110 kilometre gidiyor bu kış aylarında normalmi? Şimdiden tşk ederim
Cevap : Karbüratörlü araçlarda yakıt tüketiminin nasıl hesaplandığı hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/lpgli-aracta-yakit-tuketimi-nasil-hesaplanir

Ersin Topal
Soru : 2001 Kartal 1.6 ie benzinde hiç bir problem yok LPG de rölanti 2700-3000 arası takılı gibi kalıyor sonra düşüyor beyin akl 6 aylık ayrıca çekmiyor sürat düşük
Cevap :

Tarık CÜCÜK
Soru : 1998 model opel astra otomatik vites aracim var 1.6 8 valf benzinde sıkıntı yaşamadığım yokuslarda lpgde durma noktasina geliyor çift tirnak buji var lpg ayari her bakim sonrasi var yokuslarda çekmiyor sebebi nedir hayırlı isler atiker lpg var arac tek nokta enjeksiyon sistemi mevcut
Cevap :

Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Telefon ile Hemen Ulaş!