LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
Banka Havalesinde %5 İndirim Kampanyası
1500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo Fırsatı
 

 

LPG Beyni Neden Donar? İşte Sebepleri


LPG'li Araçta Gaz Beyni Neden Donar?

LPG'li araç sahiplerinin merek ettiği konuların başında LPG beyni neden donar? konusudur. Konuya başlamadan önce alt örnek resimlerdeki gibi aracın LPG beyninde karlama donma direk olarak beynin arızalı olduğu anlamına gelmez bilmenizi isteriz. Şimdi bu yaşandığında ne yapılması gerektiğini açıklayalım. LPG beyni buz tutup donan ve çalışmayan aracı çalıştırmayla uğraşmayıp önce hava filtre kapağını çıkartıp, önce ılık su ardından kaynar suyu donan beynin üzerine yavaş yavaş dolandırarak beyni ısıtmamız gerekir. Beyin yeterince ısındıkdan sonra hava filtre kapağını yerine takıp aracı tekrar çalıştırabilirsiniz. Beyni donmuş aracı çalıştırmaya uğraşmak her an aracın alev almasına yol açabilir bu sebeple belirtiğimiz işlemleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kış aylarında yanan LPG'li araçların %98 beyinde donma sonucu karbüratöre sıvı LPG yakıtının birikerek etrafa yayılmasıyla yaşanır.  Sıralı sistem araçlarda soğuk havalarda depoda benzin bulundurmayıp düğeye basılı tutarak direk gazda çalıştırma sonucu her gün araçlar yanmaktadır. Sıralı sistem araçta regülatör ısınmadan direk çalıştırılırsa önce regülatör karlar sonra LPG enjektör hortumları biriken sıvı gaz yüzünden çatlar sonrasında araç en ufak çıngıda etrafa yayılan gaz yüzünden alev alır. 

LPG beyni donma sebepleri konusuna başlamadan önce LPG beyinlerinin nasıl çalıştığını ve görevi nedir her kesin anlayacağı şekilde açıklayalım. LPG beyinleri içerisinde gaz ve su odası olmak üzere iki göz oda bulunur. Motorda devirdayım vasıtasıyla su odasında sürekli dönen sıcak su gaz odasındaki -40 derece haldeki sıvı LPG'yi ısıtıp buhar haline dönüştürüp motorun LPG'de daha verimli çalışmasını sağlar. Halk arasında karbüratörlü sistemlerde beyin sıralı sistemlerde regülatör olarak adlandıralan parçanın karlama buz tutma ve donma sebepleri aşağıda paylaştığımız sorunlardan yaşanır.
 

LPG Beyni Neden Donar

*LPG Ayarı Kaynaklı Sebepler
Karbüratörlü sistemlerde kış aylarında soğuk havalarda gaz basınç ayarı yüksek ayarlanmış ise motor çalışmadan veya kısa süre çalıştıkdan sonra kısa sürede beyinde donma yaşanır. Bu gibi durumlarda işten anlayan kişi tarafından motor soğukken motora giden gaz hortumu sökülür ve gaz basınç ayarı yapılarak beyinden çıkan yakıt miktarı düşürülür. Böylelikle donma yaşanmayacağı gibi araç daha rahat çalışır ve araç gazda daha az yakıt tüketir. Sıralı sistem araçlarda gaza geçiş ısısı 30 derecenin altında ise LPG regülatöründe donma yaşanabilir. 

*LPG Beyin Diyafram Arızası Kaynaklı Sebepler
Karbüratörlü ve sıralı sistem LPG beyinlerinde gaz ve su diyaframı bilinen iki adet diyafram bulunur. Örneğin su diyaframı patladığında motor suyuna gaz karışır ve beyinde su devir dayımı zayıflar beraberinde yedek su deposunda su taşması kapağını açınca gaz kokusu gelmesi ve gaz beyninde karlama yaşanır. Bu gibi durumda LPG beyin veya diyafram tamir takımı değişimi yapılması gerekir. Gaz diyafram arıza belirtileri ise diyafram sertleşmesi kaynaklı sık sık LPG ayar bozulması aşırı yakıt tüketimi  ve aşırı soğuk havalarda yüksek gaz çıkışı kaynaklı gaz beyninde donma yaşanır.
LPG Beyin Diyafram Arızası

*Termostat Kaynaklı LPG Beyin Donma Sebepleri
Genelde kış aylarında tüm LPG sistemi bulunan araçlarda 90-92 lik kışlık termostat olmazsa olmazlardandır. Aksi halde bozuk veya yazlık termostat kış aylarında motor suyunu hapsedemez ve suyun tüm sistemde dolaşmasını sağlayacağı için hem motor geç ısınır hemde beyinde donma yaşanır. Termostat konusu hiçte hafife alınacak birşey değildir aracın gazda aşırı miktarda yakıt tüketmesinin en büyük sebebi olmakla beraber motor iyice ısınana kadar gazda düzensiz çalmasınada yol açar.

Termostat Kaynaklı LPG Beyin Donması

*Muhtemel Su ve Antifiriz Kaçakları

Kış aylarında LPG'li araçlarda sıkça yaşanan bu sorun özellikle araca antifiriz koydukdan sonra görünür. Antifirizin kimyasal ve kaygan olması su hortumlarında ve LPG beyin dirseklerinde aşınmaya yol açarak buralardan kaçak yaşatmasıdır. Tavsiyemiz araca antifiriz konduğu günün ertesi sabahı aracı çalıştırmadan su hortumlarında kaçak var tespit edip motoru ısıttıktan sonra kelepçeleri sıkmanız olacaktır. Antifiriz kaçağı sadece beynin donmasına sebep olmayıp beyin içerisindeki diyaframın -40 dereceye maruz kalmasından dolayı yırtılmasına hatta aracın aşırı gaz kaçağı yapmasından dolayı yanmasına sebep olmaktadır. Su hortumlarında meydana gelen su kaçağından dolayı motor suyunda hava meydana gelerek motor ve gaz beyni arasında sıcak su dolaşımını engeller bu sebepten gaz beyninde donma meydana gelmektedir.

 

LPG Beyni Neden Donar?

 

*Kullanıcı Kaynaklı LPG Beyninin Donma Sebepleri 

Aşırı soğuk eksi derece üzeri havalarda aracı gaz yerine benzinde 3 dakika kadar çalıştırmak LPG beyin donmasına engel olacağı gibi gerek yakıt sarfiyatına fayda sağlar gerekse motor ve LPG sistemine bağlı bir çok parçanın ömrünü uzatır. Örneğin eksi 10 dercede ilk kez çalıştırılan araçla 5 km lik mesafeyi benzinle gitmek LPG ye göre parasal anlamda daha tasarrufludur. Sebebi LPG sistemlerinde motor sıcaklığı 35 derceye ulaştıkdan sonra beyin sıvı LPG'yi buhar haline dönderir ve esas tasarruf ve verim o zaman alınır. Özellikle karbüratörlü diye tabir ettiğimiz eski sistemlerde hava soğukken en az üç dakika benzinde çalıştırmak gerekir. Aksi halde hem yakıt sarfiyatı artar hemde beyinde karlama gibi sorunların yaşanması doğaldır.

 

Gaz Beyni Neden Donar?

 

Montaj Hatasından Kaynaklanan LPG Beyin Donması ve Sebepleri

 Genellikle sıralı sistem regülatörde donma problemi su hortum bağlantılarını kalolifer hortumlarına bağlaması gerekirken yedek su deposuna bağlanmasından dolayı yaşanır. Özellikle opel araçlarda uzun yolda belli bir süre gittikden sonra beyine yeteri miktarda sıcak su gitmediği LPG beyni ısınmama sorunu sıkça karşılaştığımız problemlerden biridir. Opel aracınızda bu sorun var ise LPG servisine giderek su bağlantılarının düzeltilmesi gerekir.
 


Montaj Hatası Kaynaklı LPG Beyin Donması


Orjinal Olmayan Silindir Kapak Contası Kullanımı
Son olarak araç ister karbüratörlü isterse sıralı sistem olsun silindir kapak contası değişimi yapıldığında eğer conta orjinal değil ise su gözü contada kapalı olduğu için LPG beynine sıcak su gitmez buda gaz beyninin donmasına yol açar ve bu sorun genelde tofaş araçlarda yaşanır. Sorunun çözümü ise 
su hortum bağlantılarına t bağlantısı ile beyine bağlantı yapılması gerekir. Makaleyi faydalı buldunuz ise aşağıdaki sosyal medya butonlarından beğenip takipçi olmanız bize en büyük desteği sağlayacaktır.
 

Sıralı Sistem LPG Sorunları Ve Çözümleri     Karbüratörlü Sistem LPG Sorunları Ve Sebepleri


Benzer Konular

Brc Tip Beşli Filtre Seti

Brc Tip Beşli Filtre Seti

250,00 TL
Atiker SR 12 Sıralı Regülatör Diyaframı

Atiker SR 12 Sıralı Regülatör Diyafram Takımı

350,00 TL
Vikars Turbo Gaz Kesici 8mm

Gaz Kesici 8mm Bakır Boru Girişli

400,00 TL
Mimgas Isı Sensörü

Mimgas Isı Sensörü

80,00 TL
Metal Su T Dirsek 19x19x16

Metal Su T Dirsek 19x19x16

50,00 TL
Brc Tip Segmanlı Enjektör

Brc Tip Segmanlı Enjektör

540,00 TL
Karavan LPG Şamandıra Gaz Vanası

Karavan LPG Şamandıra Gaz Vanası

202,37 TL

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ersin kurdaş
Soru : Merhaba bugün yaşadağım sorunu dile getirmek isterim aracım 1.3 xl karbüratörlü corrola gün içerisinde gaz dolumu yapıldı araca fakat gaz dolumundan sonra araç ta rölanti sorunu baş gösterti aldırış etmedik akşam ise araç seyir halindeyken stop etti araç her gaz verilmediğinde stop ediyordu benzine alındı aynı sorun benzinde de yaşandı ve motora baktığımda gaz beyni tane su buharı içersindeydi sizce sorun ne olabilir
Cevap : Merhaba Karbüratörlü sistem araçta rolanti sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/karburatorlu-araclarda-rolanti-sorunu-ve-sebepleri

Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Telefon ile Hemen Ulaş!