LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

Otogaz Parçaları ve Görevleri


Bu yazımızda araçlarda Otogaz parçaları ve görevleri hakkında bilgilere yer vereceğiz. Bilindiği üzere günümüzde karbüratörlü enjeksiyonlu ve sıralı sistem olmak üzere 3 farklı Otogaz sistemi mevcuttur. Şimdi isimlerine göre LPG parçaları ve görevlerini kısaca açıklayalım.

LPG Anahtarı & Düğme

Araçlarda ve tüm Otogaz sistemlerinde LPG anahtarı kullanıcının komutuna göre aracın gazda veya benzinde çalışmasını sağlar. LPG düğmesinin bir diğer görevi ise LPG tankındaki yakıt miktarını üzerindeki lambalar ile göstermektir.

Gaz Kesicinin Görevi

Tüm LPG sistemlerinde kullanılan gaz kesici adında geçtiği gibi araç benzinde çalışırken ve stop halinde LPG tankından gelen gazı kesmeye yarayan parçadır. Araç LPG'de iken regülatöre yani beyine gaz gönderme işine yarar.

Benzin Kesicinin Görevi

Benzin kesici sadece eski tip karbüratörlü sistemlerde kullanılır.  LPG düğmesinden gelen 12 voltluk akım ile kumanda edilir ve araç LPG ile çalışırken benzin akışının kesilmesini sağlar. Aracın LPG düğmesi gazda iken benzin kesici elektrovalfi benzin akışını kestiği için karbüratöre benzin gitmez. 

LPG Beyin Görevi

Gerçek ismi regülatör olan LPG beyninin görevi motor suyundan aldığı sıcaklık ile LPG tankından sıvı halde gelen gazı buharlaştırmaktır. Buharlaşan gazı karbüratörlü araçlarda LPG mikserine sıralı sistemlerde ise LPG enjektörlerine ihtiyaca göre gönderir.

LPG Şamandırasının Görevi

LPG tankındaki yakıt miktarını üzerindeki sensör sayesinde öndeki düğmeye iletip ayrıca LPG düğmesinden aldığı komut sayesinde arcın LPG sistemine gaz akışı sağlar. Yangın ve kaza anında aldığı darbenin şiddetine göre emniyet sibobundan sıkışan gazı dışarı atrak patlamayı engeller.

LPG Ecu Görevi

Sadece sıralı sistem araçlarda kllanılan LPG ecunun en büyük görevi aracın benzin enjeksiyon sürelerini kopyalayarak aracın gazda aynı enjeksiyon sürelerinde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bilgisayar bağlantısı kurulmasına ve LPG sorunlarının tespit edilmesine yarar.

Gaz Isı Sensörü

Aracın motor sıcaklığını 30-40 derece yeterli ısıya geldiğinde ecuya iletip aracın gazda çalışmasını sağlar.

LPG Map Sensörü 

Sadece sıralı sistem araçlarda kullanılan LPG map sensörü özellikle tankta gaz azaldığında veya regülatör basıncının düşük olduğunda basınç değerlerini LPG ecusuna iletip aracın gazdan benzine geçmesini sağlayarak motor arıza lambasının zengin veya fakir karışımdan dolayı yanmasını engeller.

LPG Enjektörleri ve Görevleri

Otogaz sistemlerinin tartışmasız en önemli parçası olan LPG enjektörü görevi LPG ecusundan gelen sinyaller doğrultusunda motorun ihtiyacı olan yakıtı gönderirler. Markasına göre LPG enjektörlerin hız ve kalite farkı vardır. Yeni nesil araçlarda 1-2  ohm hızında çalışan enjektörler kullanılır aksi halde tekleme arıza lambası yakma gibi sorunlar yaşanmaktadır.


Benzer Konular

Lovato Tip Beşli Filtre Seti

Lovato Tip Beşli Filtre Seti Ücretsiz Kargo

119,99 TL
Zavoli Alisei 2 Basınç Sensörü

Zavoli Alisei 2 Basınç Sensörü 200 TL

400,00 TL
Subap Yağlama Sistemi Yağı

Subap Yağlama Sistemi Yağı Fiyatı Kargo KDV Dahil 65 TL.

64,99 TL
Vikars Sıralı Performance Regülatör

Vikars Sıralı Performance Regülatör 250 TL

249,99 TL
LPG Su Hortumu

LPG Su Hortumu Kargo KDV Dahil Fiyat

50,00 TL
Tartarini Sıralı Sistem Diyafram

Tartarini Sıralı Sistem Diyafram Kargo Ücretsiz

200,00 TL
Atiker SR 11 Sıralı Sistem Regülatör Diyaframı

Atiker SR 11 Sıralı Sistem Regülatör Diyaframı 119 TL

119,99 TL

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Uğur Kutlu
Soru : Sabahları 10 defa marş cevirmeme rağmen aracım gaz da çalışmıyor 93 model şahin sonra ısındığını için midir nedir anlamadım çalışıyor yine stop ediyorum tek marş çalışıyor 2-3 saat sonra bastığımda marsa yine aynı sorunu yaşıyorum nedendir ?
Cevap : Merhaba Karbüratörlü araçta geç çalışma sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız. https://www.lpgyedekparca.com/sabahlari-tupde-calismiyor

serkan koçak
Soru : lavato sıralı sistem kullanmaktayım arabam yolda giderken bir anda gaz bitti uyarısı veriyor tekrar benzin gaz yapıyorum geçiş sağliyor ama genelde hararet araçta 80 i görünce yapıyor bazende ilk çalıştırıp gaza gectiğinde aynı şekilde gaz bitti gibi uyarı yapıyor bir türlü çözüm bulamadım filitreleri lilan hep değiştirdi gaz servisine gittim ecu degiştirip baktılar genede aynı sorunu veriyor bana bu seferde şamandırayı değiştirin diyolar sizden yarım istiyorum lütfen geri dönüş sağlarsanız sevinirim
Cevap : Merhaba bu tür lpg sorunları hakkında detaylı bilgi almak için mesaj saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız.

Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Telefon ile Hemen Ulaş!