LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Tank Değişimi Nasıl Yapılır?


LPG TANK DEĞİŞİMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER

LPG tank değişimi hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler bu sayfada paylaşılmıştır. Yaklaşık dört millyon LPG'li araç sahibinin merak ettiği soruların başında LPG tank değişimi nasıl yapılır? LPG tank değişim fiyatı ne kadar?, LPG tank ömrü ne kadar? gibi sorulardır. Otogaz sistemi takılı araçlarda Otogaz tank değişimi vatandaşın mal ve can güvenliği için her on yılda bir zorunlu hale gelmiştir. Fakat Takvim gazetesinin haberine göre LPG tank değişim süresi 15 yılda bir olacağı yazmakta şimdi gelelim merak edilen soruların cavabını ve takvim gazetesinin haberini okumaya

LPG Tank Değişimi Nasıl Yapılır?
 
LPG tank değişimi her TSE belgeli yetkili LPG servislerinde uzman kişiler tarafından yapılır.
 
Araçlarda LPG Tankı Kullanım Ömrü Kaç Yıl 
 
Araçlarda takılı olan tanklatın ömrü on yıldır bu süreyi tamamladıktan sonra araç vizeden geçmez. Takvim gazetesinin haberine göre 2017 yılından itibaren yeni montaj edilmiş tanların kullanım ömrü 15 yıla çıkacağı yazmaktadır.
 
Otogaz sistemi takılı olan araç sahiplerinin merak ettiği konulardan biride aracın muayenesi geldiğinde, makina mühendisleri odasından LPG sızdırmazlık raporu almak zorunlumu? sorusudur. 2012 yılında çıkan yasaya göre on yılınını doldurmamış en az 2 yıl kullanım ömrü olan araçlardaki, tanklarda her hangi bir gaz kaçağı veya şamandra kapağı ve bakır boruların üzerine geçirilen hortumlarda yırtık yok ise ise sızdırmazlık raporu zorunlu değildir.
 
Sizlere tavsiyemiz aracı muayeneye götürmeden önce müşterisi olduğunuz LPG servisine giderek aracın LPG sisteminde kaçak olup olmadığını araçta muayeneye engel olacak LPG sorunu olup olmadığını kontrol ettirmenizdir.
 
LPG Sızdırmazlık Raporu Zorunluluğu Gereken Durumlar
 
1- Araca ilk defa yani yeni LPG sistemi takılmış ise montajı yapan firma tarafından düzenlenen fatura ve evraklarla sızdırmazlık raporu alınıp ruhsata işlenmesi gerekir. 
 
2- Otogaz sistemlerinde 10 yıllık kullanım ömrünü tamamlayan depo, yani LPG tank değişimi sonrası tankı taktırmış olduğunuz firmadan aldığınız LPG tadilat raporu ve fatura ile sızdırmazlık raporu almak gerekir. 
 
 
3- Makina mühendisleri odasının yapmış olduğu yeni düzenlemeye göre LPG tankı üzerindeki üretim tarihi örneğin 08-2017 gibi altı haneli yazması gereklidir. LPG tankı üzerinde bulunan marka ve üretim tarihi gibi bilgilerin yer aldığı etikete örneğin tank üretim tarihi 08/17  gibi dört haneli yazılı ise yeni düzenleme ile tankın değişmesi ve LPG sızdırmazlık belgesi alınması gereklidir. 
 
4- Araçta bulunan LPG sisteminde muayene istasyonu tarafından LPG kaçağına rastlanır ise LPG sızdırmazlık raporu almanız gerekebilir. 
 
5- Araçta takılı olan eski yada yeni LPG sisteminde aksağam listesi dışına takılmış yedek parça veya LPG ekipmanları uygun monte edilmemiş ise muayene istasyonu tarafından sızdırlamazlık raporu istenir.
 
5- LPG sisteminde eksikliklere rastlanırsa örneğin şamandıra havalandırma kapağı gibi eksikliklere muayene istasyonu tarafından rastlanırsa sızdırmazlık raporu istenir.
 
6- 2016 yılında makina mühendisleri odasının yayınladığı tüzüğe göre araçlardaki LPG beyni yani regülatör değişimi sonrası Otogaz servisinden alınan LPG montaj tespit raporu ile sızdırmazlık raporu almak zorunlu hale gelmiştir.
 
LPG Sızdırmazlık Raporu Nereden Alınır?
 
LPG sızdırmazlık raporu bağlı olduğunuz ilde bulunan makina mühendisleri odası adına açılmış LPG sızdırmazlık istasyonundan ilçelerde ise ayda veya onbeş günde bir kez gelen gezici sızdırmazlık istasyonlarından alabilirsiniz. 
 
2017 LPG sızdırmazlık Raporu Fiyatı 35 TL 
 

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Burhan Koruk
Soru : İzmirde gaziemirde oturuyorum. Atiker sıralı tank sürem doldu. Gönderebileceğiniz bayii varmış. Slmlar.
Cevap : Merhaba malesef. orada bildiğimiz bir yer yok

Ali koca
Soru : Tupun son tarihi 5 ayın 10 nunda muane 5 ayın 15 nde tup muaneden gecermi ne yapmam gerekir
Cevap : BU SAYFADAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ https://www.lpgyedekparca.com/lpg-tanki-kullanim-suresi

Emrah canbaz
Soru : Aracımın tüp tankın süresi dolmuş 94 brodvay ne kadara değişim yapılır genel bilgi
Cevap : ilden ile göre fiyatlar değişmekte ilinizde bulunan servislerden güncel ffiyatları öğreniniz

ADEM KOÇ
Soru : 47 litre dıştan boğazlı lpg simit tankı en uygun nerede değiştire bilirim
Cevap : İlinizdeki lpg servislerinden fiyat araştırması yapmanızı öneririz.

Benzer Konular

Vikars 6 Silindir Sıralı Regülatör

Vikars 6 Silindir Sıralı Regülatör 300

249,99 TL
BRC Genius Max Tip Regülatör Tamir Takımı

BRC Genius Max Tip Regülatör Tamir Takımı Kargo Ücretsiz

200,00 TL
Zavoli Karbüratörlü Tip LPG Düğmesi

Zavoli Karbüratörlü Tip LPG Düğmesi Ücretsiz Kargo

150,00 TL
Zavoli Alisei 2 Basınç Sensörü

Zavoli Alisei 2 Basınç Sensörü 200 TL

200,00 TL
Emer Map Sensörü

Emer Map Sensörü Kargo Ücretsiz

200,00 TL
Albien Performance Enjektör

Albien Performance Enjektör 155 TL

155,00 TL
Brc Yeni Tip Segmanlı Enjektör Takımı

Brc Yeni Tip Segmanlı Enjektör Takımı Ücretsiz Kargo

1.800,00 TL
AKL Sıralı Sistem Düğme

AKL Sıralı Sistem Düğme Fiyatı Kargo Ücretsiz

105,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır