LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
Banka Havalesinde %5 İndirim Kampanyası
1500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo Fırsatı
 

 

LPG Ecu Arızası ve Sebepleri


LPG Ecu Arıza Sebepleri

Sıralı Otogaz sistemlerinde yaşanan LPG Ecu arızası ve sebepleri hakkında kısaca bazı bilgiler paylaşalım. LPG,li araç sahiplerinin sıkça sorduğu, LPG Ecu  neden arıza yapar? sorusuna her araç sahibinin anlayacağı şekilde örnekler vererek konuya açıklık getirelim. Aracın bilinçsiz şekilde motorunu yıkatmak ve su çukrlarından geçmek LPG ecu arızası sebeplerinin başında gelmektedir. Üretici firmalar Ecu üreticileri her ne kadar ecu'nün içene su girişini engellemek için silikon ve kauçuk malzeme kullansalarda ecu soket  bağlantılarının olduğu yerlerden su almaktadır.

Ayrıca yağmurlu havalarda yollarda oluşan su yoğunlugu nedeniyle bazı araçlarda Ecu beyinlerinin motorun alt kısmında olmasından kaynaklı daha çabuk su teması oluşup Ecu beyninin arızalanmasına yol açar.  Ecu kablo tesisatları Motor içersinde oluşan yüksek ısı dolayısıyla kablo tesisatlarında kavrulma yaşanıp kısa devreye yol açarak LPG Ecu arızasına yol açmaktadır. LPG ecu arıza sebepleri arasında son olarak araçlara takviye yapılması durumunda yüksek voltajdan Ecu beyninin arıza yapmasına yol açar. Arızalanan Ecu yerine yenisi veya tamirat yapılmışı takılmadan önce LPG tesisatında kısa devre kontrolu yapılması gerekir aksi taktirde kısa devre varsa yeni takılan ecu arıza yapacaktır. 

LPG Ecu Arıza Belirtileri Nelerdir? 

LPG Ecu arıza belirtileri aşağıda sıralanmıştır.
Araçınızın gaz pedalına bastığınızda motor tekleme yapar.
Araç gazdan benzine sizin isteğiniz dışında geçiş yapar.
Benzinden gaza gazdan benzine geçişlerde stop eder.
Araçta dengesiz çalışma ve karışım olduğundan motor arıza lambası yanar.
Enjektör süreleri kontrolsüz olduğundan araçta gaz yememe ve düzensizçalışma oluşur.
Araçın yakıt tüketimi artar.
Bilgiyasar ayar bağlantısı sağlanamaz ve gaz ayarı yapılamaz.
Yaşanılan sorunların LPG Ecu arızası kaynaklı olduğunu net olarak anlamak için test amaçlı ecu takılıp denenmesi gerekir.
 
LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır?
 
LPG’li araç sahiplerinin ilgisini çeken merak ettikleri LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır? sorusu hakkında kısaca bilgiler verelim. LPG Ecu beyinleri içersinde mikro işlemci bulunan elektronik kontrol ünitesidir. LPG Eculerinin kendine özgü özel pc yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde usb kablosu aracılığıyla bilgisayar ile bağlantı kurularak, araçların up sinden alınan bilgi doğrultusunda LPG Ecu beyni sisteminin ayarları yapılmaktadır.

Arızalı bir LPG ecu'sünün tamiratına başlarken öncelikle pc bağlantısı kurularak programda görünen değerlerin doğru olup olmadığı kontrol edilir, ve sistemin sağlıklı test edilebilmesi için sistem ayarları silinerek fabrika ayarlarına dönülür. Ecu,de programsal bir hata görülmezse osiloskop ve pc programı sayesinde donanımsal parçalar kontrol edilir. Arızalanan elektronik parça veya parçalar program ve osiloskop sayesinde tespit edilerek değiştirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra elektronik Ecu kartı üzerinde değişen parça kısmı özel bir koruma sıvısı sıkılarak koruma altına alınır ve bu sayede LPG Ecu tamiri yapılıp eskisi gibi çalışmaya devam eder.

LPG Ecu Ne İşe Yarar?
 
LPG Ecu Ne İşe Yarar? Ecu elektronik konrol üniteleri araçların motor bölümüne bağlanan ve buyutu ortalama araç teybinin yarısı kadardır. Ecu elektronik kontrol ünitelerinin içersinde mikro işlemciler bulunmaktadır. Bu micro chip ve özel yazılımlar sayesinde, bilgisayarda bulunan program ile araç çalışma esnasında motor üzerinde bulunan LPG sistem sensörlerinden, ve aracın kendi Ecu beyninden aldığı bilgiler doğrultusunda bilgiyasarla programlanarak LPG sisteminin değişken koşullarda verimli bir şekilde ayarlanmasını ve aracın düzgün şekilde LPG’li olarak çalışmasını sağlamaktadır. Ecu tüm bu işlemleri saniyenin binde biri zamanla yapmaktadır. LPG Eculerinin bazı teknik özellikleri şöyledir.
 
-Enjeksiyon karışım ayarı
-Grup enjeksiyonlu araçlarda know how
-Extra enjeksiyon ayarı
-Otomatik kalibrasyon
-Hızlanmada yakıt zenginleştirme ayarı
 

Benzer Konular

Brc Karbüratörlü Tip Beyin Su Dirseği

Brc Beyin Su Dirseği

150,00 TL
AEB Düğme Soketi

AEB Düğme Soketi

80,00 TL
Metal Su L Dirsek 16x16 mm

1. Kalite Metal L Dirsek

35,00 TL
LPG Performans 6 Silindir Enjektör 2 OHM

LPG Performans 6 Silindir Enjektör 1500 TL

1.500,00 TL
Mimgas Karbüratörlü Beyin Diyaframı

Mimgas Karbüratörlü Beyin Diyaframı

300,00 TL
Avrupa Dolum Ağzı

Avrupa Dolum Ağzı Uygun Fiyat

200,00 TL
Landirenzo Evo Uyumlu Yerli Enjektör Tamir Seti

Landirenzo Evo Uyumlu Enjektör Tamir Seti

285,00 TL

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ferhan sirke
Soru : Selamun aleykum 2006 FSI motor octavia arcımda Romano marka sistem bulunmakta bir ay önce lpg aldıgımda gösterge bir ışık yakıt gösteriyordu depo 30 litrelik ama 13 litre yakıt zor aldı ve daha sonra 1 saat içerisinde trafikte arızaya geçti motoru silkeleyerek stop etti 3-4 kontakta benzinde zorla calistirdim ama LPG arizadan cikmadi usta baktığında fazla yakıta bağlı olarak arizaya geçtiğini söyledi arizayi çözdü ama arıza daha sonraki süreçte tekrarlamaya devam etti .3 kez daha sanayiye göturdum bilgisayara bagladıklarında 4-5 arıza hatası gösteriyor resetleyip her seferinde farklı şeyler söylüyorlar ( ECU arızası olabilir enjektörler temizlenmesi lazim ,sistem arızasi) gibi tabi sorun 1-2 saat sonra tekrarlıyor kesin bir şey soylemdikleri ve her seferde ücret alip arizayi çözemedikleri için daha gitmedim şuanda benzinde kullanıyorum ara sıra lpg yi deniyorum arizadan çıktıgi anlarda lpg geçiyor bu şekilde aracimi kullanabiliyorum ama bir sure sonra gazi kesip motoru durduruyor . acaba arızanın nedeni ne olabilir . ne yapmam gerekli .teşekkür ederim.
Cevap : Aleyküm selam detaylı olarak teknik destek almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz.

İsa uçar
Soru : Zavali marka beynin işlemcisi bozulmuş nasil parça temin edebilirim
Cevap : Merhaba. Lpg ecu tamiri yapan firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Gültekin Boran
Soru : Merhaba, Renault Clio 1.4 Sedan 2005 model benzinli + LPG li aracım var. Aracı bir ay önce ikinci el olarak aldım. Aracım n-benzinde ve gazda normal çalışıyor Fakat araç bir iki gün binilmezse. çalışmakta zorlanıyor. Beş altı marştan sora ya çalışıyor ya da çalışmıyor. Beş altı marştan sonra akü zayıfladığı için marş motoru dönmüyor ve ittirmek zorunda kalıyorum. İttirince çalışıyor. Bir de aynı şeyi araç üç dört saat çok sıcak havada kalırsa yine yapıyor. Sorun benzin pompasından dolayı olabilir mi acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirirm. Teşekkürler Gültekin Boran
Cevap : Merhaba aracınızdaki sorun hakkında detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde bizi arayabilirsinizb

osman koç
Soru : aracımla seyir halindeyken önce ses geldi akabinde aracın çekişi düştü. kontrol ettiğimde MAP sensörü hortumu delinmiş ve üç nolu enjektörün gaz hortumu yerinden çıkmış. bunları eldeki imkanlarla onardım fakat aracı çalıştırdığımda benzinden hemen gaza geçiyor ve tekliyerek çalışıyor ayrıca ses devam ediyor ayağımı gazdan çekince araç stop ediyor. çalışırken enjektör valflerinin çekmediğini farkettim. sorun ne olabilir acaba ? araç köyde bekliyor motorcuya mı yoksa lpg ciyemi götürsem bilemedim cevabınızı bekliyorum saygılar (üzerinde EKOGAS enjektörlü sıralı sistem var)
Cevap : Merhaba Detaylı olarak teknik destek almak için mesai saatleri içerisinde bizimle iletişime geçebilirsiniz

Çağrı coşar
Soru : Merhaba. Zavoli sıralı lpg sistemine bilgisayarla bağlanamıyoruz. Elektronikçiyim. Ecu Kartına baktım ama yanık bir malzeme göremedim. Genelde neden bağlanmaz? Araca baska ecu taktığımda bağlanıyor.
Cevap : Merhaba Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için mesaj saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayınız.

Mehmet sariyar
Soru : 96 Opel vectra 2000 arabada ters akü takviye yapmaktan yapılan kontrol sonrası atiker ecu.nun kısa sürede aküyü bitirdiği tespit edildi bu ecu tamirini nereye yaptırırız saygılarımla
Cevap : Merhaba ecu tamiri için 0552 222 24 81 bu numarayla iletişime geçiniz .

Emin eryiğit
Soru : Ecu nedeniyle akü boşalıyor 2 gün binmezsem araç çalışmıyor akü iki hafta oldu değiştireli
Cevap : Merhaba bu konu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpg-ecu-arizasi-ve-sebepleri

Emin Eryiğit
Soru : Selamün aleyküm toyoto yaris 1.3 aracım yeni akü takmamarağmen 3 gün binmesem akü boşalıyor elektirikciler arıza olarak zavoli ecu yu bağlantısından ayırınca kaçak normale düşüyor takıldığında ecu kaçağı arttırıyor allah rızası için ne yapmalıyım
Cevap : Lpg ecusunda arıza var ise ecuyu değişebilirsiniz.....

Emre keleş
Soru : Arac 2007 ford focus atiker marka filitre değiştirdim program atmak için bilgisayar a bağlanmadı ve gaz ışığı sönmedi ertesi gün gittiğimde ecu söktü geri taktı ışık söndü yine bilgisayara bağlanmadı adamda ecu arızalı değişmesi lazım diyor filitreden önce ve söküp dakmadan önce sıkıntısı yoktu sıkıntı firmadan mı gerçekten ecu den mi
Cevap : Çıkma ecu temin ettikten sonra takıp arızayı tespit etmeniz gerekmektedir.

alattin efe
Soru : w210 e 280 mersedes 6 silindir 1996 model aracımında landirenzo ecu ve aldesa regülatör atiker enjektörler var komple yenilemek istiyorum tavsiyerinizi beklerim 05065347928 saygılarımla
Cevap :

Ali ak
Soru : Obd li safefast sistem otomatik iyileştirme sürekli açık kalırsa araç ecu’sunu bozar mı? Port yanlış seçilirse araç ecu’sunu bozar mı?
Cevap :

Sefer Ülker
Soru : Aracımda LPG den benzine istem dışı geçiş var enjektör ve map sensörü değişti durum düzelmedi ve enson Zavoli genel merkez ECU arizasina karar verdi ama Bora Life yok mus tesisat la değişmesi gerekiyor 2000 civarı para tutuyor sizce ne yapmalıyım ECU için yedek ECU yok arıza tespiti sağlıklı yapılamıyor ECU tamiri yaptirmAk mi yoksa tesisatla yeni nesil ECU taktırmak mi daha mantikli
Cevap :

Ömer Aslan
Soru : Merhaba Sizden daha önce alışveriş yapmış memnun olmuş kayıtlı müşterilerimizden im iyi ki varsınız. Aracımda Atiker safefast sistem var LPG ayarı için ecu ya bağlanabiliyor um parametreleri okuyabiliyor map 1 de değerleri artırıp eksiltme yapabiliyorum kalibrasyon da yapılıyor fakat hata ekranında LPG enjektorler gözükmüyor ayrıca aracı LPG geçiş ısısına da müdahale yazdığım değer tekrar 25 oluyor sizce sorun nedir yeni bir ecu mu almalıyım bir zararı olur mu bu şekilde saygılarımla.
Cevap :

Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2012 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!
Telefon ile Hemen Ulaş!