LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Beyin Arızası


Karbüratörlü Sistem LPG Beyin Arızası

Bu yazımızda karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistem araçlarda yaşanan LPG beyin arızası konusunu ele alacağız. Sıralı sistem beyin arızası hakkında teknik bilgi edinmek için burayı tıklayınız. Karbüratörlü eski model araçlarda beyin arızasının en büyük belirtileri kış aylarında sabahları marşa basınca beyinin buz tutarak aracın geç çalışması ve motor ısınana kadar rolentide düzensiz çalışma belirtileridir. Her geç çalışan motor soğukken rolantisi düşen araçlarda beyine bozuk demek tamamen yanlıştır. Bir diğer belirti ise yapılan tüm ayarlara rağmen sürekli rolanti ayarının bozuk olmasıdır. Şimdi gelelim arıza hakında soru cevap şeklinde bilgiler paylaşmaya.


LPG Beyin Arızası Belirtileri Nelerdir.
1- Motor Suyuna Gaz Karıştırması
2- Sabahlarırı LPG Beyninin Donması
3- Beyinden Sürekli Gaz Kaçırması 

4- Sabahları Geç Çalışma ve Rolantide Düzensizlik
5- Beyin Dirseklerinden veya Diyaframdan Su Kaçırması

Motor Suyuna LPG Karışması
1- LPG beyin içerisinde su diyaframı diye tabir ettiğimiz contada yırtılma yaşandığında beyin içindeki gaz ile motor suyu birbirine karışıp su hortumlarında şişme hararette yükselme hatta uzun süreli kullanımlarda silindir kapak contasının yanmasına sebep olur. Bu gibi sorunlar yaşanmamısı için yedek su depo kapağını altı ayda bir açıp gaz kokusu gelip gelmediğine bakılması gerekir. Şayet gaz kokusu var ise diyafram tamir takımı veya LPG beynini yenilemek gerekir. 

LPG Beyin Donması
2- Özellikle kış aylarında yaşanan bu sorun LPG beyni içerisindeki diyafram serleşmesi ve oringlerin aşınmasından dolayı beyinden motora yüksek oranda gaz çıkışı yaşanıp araçta boğulma, geç çalışma ve LPG beyninde donma yaşanır. Bazı durumlarda bilgisiz kişilerce gaz basıncının yüksek ayarlanmasından dolayı motor soğukken ilk çalışmalarda LPG beyninde donma gözükebilir. Bu gibi durumlarda Otogaz ayarı yapılmasına rağmen usta tarafından LPG Beyin arızası teşhisi koyulduysa 
diyafram veya beyinin değişmesi gerekir.
 
LPG Beyin Arızası
 
3- Beyinden Sürekli Gaz Kaçırması
Beyin çevresindeki civataların gevşemesi veya gaz diyaframının delinmesi sonucu gaz kaçağı ve koku yaşanabilir. Arızanın giderilmesi için ilk olarak beyin kapak vidalarının sıkılarak kontrol edilmesi sorun devam ediyor ise gaz diyaframı veya beynin yenilenmesi gerekir.
 
4- Sabahları Geç Çalışma ve Rolantide Düzensizlik 
En az 4-5 yıl kullanılan LPG beyinlerinde bulunan diyafram ve contalarda aşınma ve sertleşme yaşanır. Bu durum özellikle motor ısınana kadar karbüratöre orantısız miktarda yakıt gitmesine sebep olarak rolantinin düşmesine hatta motorun stop etmesine yol açar. LPG servislerinin ayar yapmasına rağmen rolanti şikayetleri devam ediyorsa ustanın vereceği karara göre LPG beyin bakımı veya değişimi yapılır.
 
5- Beyin Dirseklerinden veya Diyaframdan Su Kaçırması
Aşırı miktarda koyulan antifrizden dolayı LPG Beyin contalarında çürüme ve aşınma meydana gelip bu sebepten dolayı özellikle kış aylarında dirseklerden antifriz kaçağı yaşanmaktadır. Sorunun giderilmesi için LPG beyin dirseklerinin değişmesi yeterli olacaktır. 
 
LPG Beyin Diyafram ArızasıLPG Beyninden Su Kaçağı


SIKÇA SORULAN SORULAR

Arabam Gazda Çok Yakıyor LPG Beyin Bozuk Olabilirmi?
Bu soruya kısa ve dürüstçe cevap verecek olursak markası ne olursa olsun bir beyinin doğal yollardan bozulması için en az 5 yıl veya 80,000 km kullanılması gerekir. Eğer aracınızdaki beyin yeni yani bir kaç yıllık beyin ise LPG ayarı yaptırmanıza rağmen fazla yaktığı için beyinin bozuk olduğunu düşünüyorsanız yeni beyin taktırmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünki LPG beyinleri içerisinde diyafram ve contalar dışında arıza yapacak parça olmayıp diyafram ve contaların bozulması için normal kullanımlarda en az beş yıl zaman geçmesi gerekir. Günümüzde fazla yakıyor diye değişilen her yüz beyinden doksanı boş yere değişilmektedir.

Aracın Vitesi Boşa Aldığımda Rolanti düşüyor Stop Ediyor Beyinden Olabilirmi
3- Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu sistemlerde sıkça yaşanan rolanti sorunu çoğunlukla LPG beyin arızası alakası olmayan bilinçsiz yapılan hava filtresi değişimi sonrası ortaya çıkan sorundur. Rolanti sorunu hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlarda LPG beyin arızası süresini uzatmak için en az 2 yılda bir LPG beynin bilinçli kişi tarafından sökülüp diyafram bölümünün temizlenmesi gerekir. LPG beyin temizliği 2 yılda bir yapılan araçta LPG beyin ömüleri en az iki katına çıktığı bilinmekte olup LPG beyin temizliği rusya almanya ingiltere gibi bir çok ülkelerde yaygın olup ülkemizde henüz pek yapılmamaktadır.


Brc Bristol 41 Uyumlu Düğme

Brc Bristol 41 Uyumlu Düğme Fiyatı Kargo KDV Dahil 60 TL.

60,00 TL
Mimgas Karbüratörlü Beyin Diyaframı

Mimgas Karbüratörlü Beyin Diyaframı Kargo KDV Dahil 50 TL

50,00 TL
Lovato Easy Fast Map Sensörü

Lovato Easy Fast Map Sensörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 95 TL

95,00 TL
Tartarini EVO 01 Young LPG Ecu

Tartarini EVO 01 Young LPG Ecu Kargo Dahil 350 TL

350,00 TL
Tartarini Sıralı Regülatör Kapağı

Tartarini Sıralı Regülatör Kapağı Fiyatı Kargo KDV Dahil 125 TL.

125,00 TL
Vikars Dolum Ağzı

Vikars Dolum Ağzı Fiyatı Kargo KDV Dahil 25 TL.

30,00 TL
Patlatma Kelebeği

Patlatma Kelebeği Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL

35,00 TL
AKL Lpg Beyin

AKL Lpg Beyin Fiyatı Kargo KDV Dahil 95 TL.

95,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır