LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Yardım Hattı
 

 

Karbüratörlü Araçlarda Rolanti Sorunu ve Sebepleri


Tek nokta enjeksiyonlu ve karbüratörlü araçlarda rolanti sorunu ve sebepleri LPG sistemi yanısıra mevsimsel etkenlerden ortaya çıkan sorundur. LPG'li araçlarda sıkça yaşanan rolanti sorununun çeşitleri ve ortaya çıkma nedeleri aşağıda katagorilere ayrılarak tek tek paylaşılmıştır.

MOTOR SİSTEMİ KAYANAKLI LPG ROLANTİ BOZUKLUĞU SEBEPLERİ

*Hava Filtresinin Önemi
Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu LPG'li araçlarda yaşanan rolanti sorunlarının ana sebebi bilinçsizce yapılan hava filtre değişimidir. Eski model araçlarda kirli diye değişilen filtre sonrasında gazda vitesi boşa atınca stop etme ve rolanti düşmesi sorunnu %100 yaşanan sorundur. Hava filtre değişimi sonrası rolanti düzensizliğine mağdur kalan araç sahipleri sorunun gaz ayarından kaynaklandığını düşünerek LPG servisinin yolunu tutarlar. Gittikleri LPG ustası işi bilen insaflı biriyse gerekli hava ayarlarını yaparak aracın gazda düzenli rolantide çalışmasını sağlar. Art niyetli gözünü para hırsı bürümüş usta ise LPG beynin bozulmuş bu artık rolantide düzen tutmaz diyerek araca yeni beyin takma yoluna giderler. Bu sorunları yaşamamak için kışlık yazlık bakımlarda kesinlikle hava filtresi değişmemeli. Eğer çok kirli ise silkenerek geri takılmalı.

*Ateşleme Sistemine Bağlı Sebepler
Aracın bujilerinden her hangi biri düzenli ateşleme yapmıyor ateşleme sistemi ile alakalı olan subap ve sente ayarlarınında bozukluk varsa doğal olarak aracın LPG'de düzensiz çalışmasına yol açacaktır. Yıllık olarak eski model araçlarda subap senste ve ateşleme sisteminde bakım yaptırmak aracın gazda düzenli çalışmasına ve yakıt tüketimine önemli katkı sağlayacaktır.

* HAVA Filtresendeki Jiklenin Rolantide Önemi
Rolanti sorununda motor alakalı son konu ise tempra tipo, şahins, slx, opel, renault  gibi kısacası hava filtresinde kelebek olan araçlarda kesinlikle kelebek vida ile kapalı konumda sabitlenmelidir. Aksi hava sıçaklığında ve nem orannında değişiklik yaşandığında filtreye bağlı kelebek mekanizması açılıp kapanarak LPG'de vitesi boşa atıca stop etmesine neden olacaktır. Malesefki çekirdekten yetişmeyen Otogaz ustaları bu gibi şikayetle gelen araç sahiplerine yanlış teşhis koyarak gereksiz yere LPG beynini değişmekteler. Beyin değişse dahi LPG'de vitesi boşa atınca stop etme sorunu devam etmektedir.

Karbüratörlü Araçlarda Rölanti Sorunu Ve Sebepleri  Renault 9 Rolanti Sorunu


* Motor Suyunun Eksik Olması Ve Su Devir Daim Sorunu
Araçta motor suyu eksikse veya çeşitli nedenlerden dolayı beyine su zayıf devir daim yapıyorsa, beyin sıvı gazı buhar haline dönüştürmeden karbüratöre göndererek aracın rolantide düzensiz çalışmasına yol açar. 

LPG SİSTEMİNDE ROLANTİYİ ETKİLEYEN SEBEPLER

* Yanlış Yapılan LPG Ayarı
Karbüratörlü sistem LPG ayarı sıralı sistem ayara göre tecrübe ve deneyim isteyer. Bir ata sözüyle örnekleyecek olursak attan düşenin halinden attan düşen anlar yani bu işe çekirdekden başlamayan karbüratörlü araca LPG montajı yapıpta sıkıntılarını çekmeyen birinin yaptığı ayar pek sağlıklı olmaz. Deneyimsiz birine rolanti ayarı yaptırdığınızda rolanti sorununuz düzelir fakat beraberinde yakıt sarfiyatında artma ve sabahları geç çalışma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Örnekleyecek olursak fiat gurubu gibi bir çok araçda üretim yapısından dolayı motora hava miktarı aşırı oranda fazladır. Hava oranını dengelemek için hava jikle kelebeği kapalı konumda vida ile sabitlenmeli gerektiğinde  hava girişi bant ile daraltılması gerekir. Aksi taktirde LPG'de vitesi boşa atınca rolanti düşmesi ve stop etmesi kaçınılmaz olur. Bu tür bilgilere sahip olan usta sayısı günümüzde on kişiden biridir desek abartmış olmayız.

*LPG Beyin Arızası
LPG beyinleride aynı araçların motoru gibi belli bir kullanım süresinden sonra çeşitli sorunlar ortaya çıkarır. Konuya açıklık getirecek olursak Otogaz beyinleri plastik ve metal olmak üzere iki ana parçadan oluşur. Metal parçalar 50 yıl geçsede zarar görmezken plastik parçalar ortalama beş yıldan sonra çürümeye sertleşmeye maruz kallarak LPG'li araçta rolanti düşmesi aracın gazda fazla yakması gibi bir çok sorun yaşanmasına yol açar. Bu tür sorunları yaşamamak için her beş yılda bir LPG beyin temizliği ve diyafram takımının değişmesi gerekir. Malesef günümüzde LPG servisleri beyinde sorun yaşandığında beyin temizliği ve diyafram değişimi uğraştıcı ve fazla kar bırakmadığı için düzen tuutmuyor bahaneleri üreterek yeni beyin takma yoluna gitmekteler.

Rölanti Sorunu


GAZDA KULLANIRKEN ROLANTİ AYARININ BOZULASINDA DOĞAL SEBEPLER
* İklim Değişimi
Son bahar ve kış aylarına girerken karbüratörlü araçlarda motor ısınana kadar LPG'de rolanti düşüklüğü sıklıkla yaşanan ayar yapıldığı taktirde düzelecek sorunların başında gelir. Soğuk havalarda nem oranı değiştiğinden motora giren hava miktarıda değişip aracın gazda çalışmasını etkiler. Özellikle kış aylarına girerken karbüratörlü araçlarda LPG'de rolanti sorunu yaşandığında servise giden araç sahibine bu beyin ayar tutmaz yenisi takılmalı denmekte boş yere beyin değişmemek için usta seçiminin iyi yapılası gerekir.


Prins 6-8 Silindir LPG Ecu

Vikars Best LPG Ecu Kargo Dahil 550 TL

550,00 TL
BRC Genius Max Regülatör Tamir Takımı

BRC Genius Max Regülatör Tamir Takımı Kargo KDV Dahil 150 TL

150,00 TL
Brc İno3 Enjektör

Brc İno3 Enjektör 190 TL

190,00 TL
Valtek Tip Tekli Enjektör

Valtek Tip Tekli Enjektör Fiyatı Kargo KDV Dahil 50 TL.

50,00 TL
Akl Enjeksiyonlu Düğme

Akl Enjeksiyonlu Düğme Fiyatı Kargo KDV Dahil 40 TL

40,00 TL
Autronic Enjektör

Autronic Enjektör Kargo KDV Dahil 100 TL

100,01 TL
LOVATO EASY FAST OBD2 ECU

Lovato Easy Fast OBD2 Ecu Kargo Dahil 225 TL

275,00 TL
Smf Metal Filtre

Smf Metal Filtre Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL

35,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır