LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

Sıralı Sistem LPG Regülatör Arızası Hakkında Detaylı Bilgiler


Sıralı Sistem LPG Regülatör Arızası Hakkında Detaylı Bilgiler
 
Sıralı sistem Araçlarda Bulunan LPG Regülatör Arızası Hakkında Detaylı Bilgiler
 
Sıralı Sistem LPG Regülatör arızasının başlıca belirtileri LPG'li aracın sabahları veya belli bir süre bekleyince geç çalışması,yedek su deposuna gaz karıştırması, regülatör basıncına bağlı rolanti & Yakıt bozukluğu ve aracın kendiliğinden gazdan benzine geçme belirtileridir.Şimdi bu belirtilerin nasıl tespit edileciğine ve ne yapılması gerektiğine detaylıca açıklık getirelim.
 
Sıralı Sistem LPG Beyninden  Kaynaklanan Aracın Sabahları Veya Bir Süre Park Edince Geç Çalışma Sorunu
 
Yerli yabancı tüm sıralı sistemlerde sıklıkla yaşanan bu sorun ilk olarak akla regülatör yani LPG beyin arızasını getirmektedir. Bu arızanın tespiti oldukça kolay olup her araç sahibinin kolayca yapacağı işlemdir. Peki reülatör arızasının tespini nasıl yapacağız? Cevap her marka regülatör üzerinde vakum diğer bi adıyla map hortumunun bağlandığı ince bir hortum girişi bulunur.Bu girişten hortumu normal günümüzdeki gibi stop ettikten sonra çıkarıp aracı çalıştıralım araç tek marşta kolayca çalışıyor ise LPG regülatör diyaframı yırtılmış demektir.
 
Bu sorun karşısında regülatör diyaframı veya komple regülatör değişmesi gereklidir. Belirtmiş olduğumuz hortumu çırmanıza rağmen araç hala geç çalışıyor ise LPG enjektör arızası olma olasılığı yüksektir. Sitemizin kategoriler bölümünde LPG beyin tamir takımları satılmaktadır. Burayı tıklayarak ihtiyacınız olan diyafram setini alıp değişim yaparak regülatörünüzü ilk günki gibi sıfır hale getirebileceksiniz.
 
LPG Regülatör Diyafram Arızası Kaynaklı Motor Suyuna Gaz Karışması
 
LPG'li araçlarda radyatör ve yedek su deposuna gaz karışması sıkça yaşanan sorunlardan biridir. Aracın yedek su deposuna gaz karışıyor ise regülatör regülatör içerisindeki su hazne bölümünün diyaframı arızalı demektir. Tespiti oldukça kolay olup en büyük belirtisi yedek su deposunun kapağını açtığınızda içerisinden gaz kokusu gelmesidir.
 
Bu arıza bazı araçlarda hararetin yükselmesine performas kaybına en önemlisi zaman içinde silindir kapak contasını yakmasına yol açar. Araç sahiplerinin şüphe duyduklarında veya en azından yılda birkez yedek su deposu açıp gaz kokusu varmı yokmu kontrol etmeleri pahalı masraflardan kurtulmalarına neden olur.
 
LPG Regülatör Basınç Hatası Kaynaklı Yan Etkiler
 
Daha öncede belirtiğimiz gibi Regülatör içerisindeki diyafram mevsimsel değişim veya kullanım sürecine bağlı yırtılmalar ve serleşmeler meydana gelir. Bu sebepten ötürü regülatörün enjektörlere gönderdiği gaz basıncında yükselmeler ve düşüklük gibi yan etkiler yaşanmaktadır. LPG regülatör gaz basıncının bu dalgalanmaları aracın gazda giderken benzindegeçmesine, yakıt sarfiyatını armasına ve rolanti ve performans kaybın gibi sorunlara yol açar.
 
Bu gibi sorunlaryaşandığında LPG servisne giderek bilgisayara bağlatıp regülatör basınç hatası verip vermediğini ve basıncı normal sevyeye ayarlatmamız gerekir. Bir çok sıralı LPG sisteminde regülatör basınç ayarı rolantide 110 - 120 bar ayarında olması gerekir. Yukarta belirmiş olduğumuz sorunlar yaşandığında hemen aklınıza Otogaz beyin arızası gelmesin. Özellikle mevsimsel değişikliklerde sıkça yaşanan ve basit bir ayarla giderilen sorunlardan biridir.
 
LPG Regülatöründe Su Kaçağı Sebepleri
 
LPG Regülatörü Su Kaçağı 
 
Sıralı ve karbüratörlü sistem LPG'li araçlarda özellikle kış aylarında meydana gelen LPG regülatör su kaçağı sorunu beyin üzerinde bulunan dirseklerin değişmesi ile giderilir. Bu sorun meydana geldiğinde mecburiyetten LPG servisine gidilir. İnsaflı olan ustalar dirsekleri değişirken elinde parçası olamayan ustalarda bu üründen satılmıyor veya üretilmiyor diyerek komple beyin yenilemekteler. Oysaki piyasada veya internette atiker brc lovato aldesa landirenzo ve mimgas gibi bir çok markanın beyin dirseği bulunmaktadır. Aracınızın LPG beyninde antifiriz kaçağı var ise üst kısımdaki LPG beyin tamir takımları linkini tıklayarak ihtiyacınız olan ürünü temin edebilirsiniz.
Farklı Marka Regülatör Uyum Sağlarmı?
 
Regülatör Arızalandı Yenisini Bulamıyorum Bulsamda Çok Pahalı Ne Yapabilirim? 
 
Birçok Otogaz markası ekonomik veya yeterli müşteri bulamadığı için ülkemizde yedek parça satışını ve bayiliklerini kapatmıştır. Bu nedenle özellikle italyan marka sıralı otogaz sistemlerinin LPG yedek parçaları bulunamaz hale gelmiştir. Oysaki araç sahiplerinin bilmediği bir kaç marka dışında hemen hemen her regülatör farklı sisteme uyum sağlar. Örneğin aracınızda TartariniTomasetto veya kme marka sıralı sistem regülatör arızalandı yenisini bulamıyorsunuz.
 
Örnekteki markaların yerine atiker mimgaz gibi aklınıza gelen tüm markalar sorunsuz şekilde uyum sağlayacaktır. Çünki LPG regülatörünün görevi sadece motor suyundan aldığı sıcaklık ile gazı ısıtıp LPG enjektörlerine göndermektir. Regülatörlerin marka ve şekillerinden başka işlevsel farkları yoktur. Prins Teleflex ve viali gibi sistemler hariç tüm regülatörler bir birine uyum sağlar.
 
LPG Regülatörü Neden Donar
 
SIRALI SİSTEM REGÜLATÖRÜ NEDEN DONAR?
 
LPG'li araçlarda Gaz beyni neden donar? konusuna açıklık getirelim. LPG regülatörünün diyaframının patlak olmasından dolayı motor suyuna gaz basar bu nedenle beyin içerisinde su devirdaimi olmaz, ve regülatöre gelen gazın sogukluğu -40 derce oldugu için lpg beyni donmaya maruz kalır.
 
Motorun silindir kapak contası yanık olması veyada silindir kapağının çatlak olmasından dolayı motorun komresörü suya baskı yaparak su devirdaimini keser ve regülatöre su gitmesini engeller bu nedenlede beyinde donma olur.
 
Motor Su hortum ve kelepçelerinde çatlak ve gevşekliğinden dolayı motor suyu hava yaparak regülatör içerisinde hava boşlugu ulusturur ve su akışı saglanmadığı için regülatör donar. Motor suyu eksik olursa regülatöre yeteri kadar su gitmediği için bir müddet sonra beyin donar.
 
Motorda kışlık termostat takılı değil veya arızalı ise suyu motorda hapsetmeyeceği için kışın çok soğuk havalarda özellikle karburatörlü sistemlerde beyin donar. Böylelikle gaz beyni neden donar muhtemel sebeplerini yukarda sıralamış olduk.
Sıralı Sistem LPG Regülatör Arızası Nasıl Anlaşılır
 
Sıralı Sistem Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?
 
Sıralı sistem beyin arızası konusuna açıklık getirelim. Daha öncede belirttiğimiz gibi beyin arızasının bir kaç çeşidi vardır. En sık rastlanılan arızadan örnek vererek başlayalım. Aracı belirli bir süre park ettikten sonra veya sabah işe gitmek için aracı çalıştırmaya gittiğinizde marşa basıldığında geç çalışıyor ise ilk yapılması gereken beyin arızası olup olmadığını tespit etmekdir.
 
Maalesef bu gibi durumlarda bilinçsiz LPG servislerinin yönlendirilmesiyle araç sahibi ateşleme sistemi veya benzin pompası değişimi yaparak durduk yere pahalı masraf etmektedir. Oysaki sıralı sistem LPG beyin arızası çok basit bir işlemle tespit edilmektedir.
 
Sıralı Sistem LPG Regülatör Tespit Yöntemi
 
Araçtaki LPG regülatör markası ne olursa olsun aracı her zamanki gibi park edin ve regülatör üzerindeki manifolda bağlı vakum hortumunu yerinden sökülerek belli bir süre bekleyin hortum sökükken tekrar marşa  bastığınızda tık diye çalışıyor ise regülatörünüz arızalı demektir. Vakum hortumu girişi aşağıda resimde gösterilmiştir. Regülatördeki bu arızanın sebebi ise içerisinde bulunan gaz odası diyaframı yırtıldığı için siz aracı park ettiğinizde emme manifolduna yavaş yavaş gaz sızmasına neden olur.
 
Bu nedenle sıralı sistem araç ilk benzinde çalışmaya programlandığı için iki yakıtın karışmasından dolayı boğulduğu için geç çalışmaktadır. Bu gibi durumda diyafram veya regülatör değişmek gerekir. Eğer ithal marka regülatör ise diyafram değişimi daha az masraf etmenizi sağlayacaktır.
 
Aşağıda belirtilen araçlarda sıralı sistem regülatör arızasını bu yöntemle kolayca tespit edebilirsiniz. Atiker, AKL, Aldesa, Brc, Cangas, Destro, Lovato, Mimgas, Landirenzo, Tartarini, Zavoli gibi birçok markada aracı park ettikten belli bir süre sonra geç çalışma varsa aracı park edin ve belli bir süre sonra resimde belirtilen vakum hortumunu çıkarıp marşa basın eğer araç rahat çalışır ise regülatör arızalı demektir. Bu durumda ya regülatörü yada regülatör diyaframını değişmelisiniz.
Sıralı Sistem Beyin Arızası Nasıl AnlaşılırLPG Beyin Arızası Hakkında Bilgiler

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Hasan Hüseyin Hökelekli
Soru : Selam aleyküm bende omvl karbürötörlü beyin var ve bu beyin 2007 gibi araca takılmış 2 gün önce tamircim tarafından kusma var gibi sorunla sökülüp başka marka tüp beyni takıldı şu anda kullanıyorum. Omvl beyinde cokk ama cokk memnunum sizlere yani bu beyni yapanlara teşekkür ederim. Arızalı olan omvl markalı beynim deki tamir olasılığı varmı. Varsa bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Saglıcakla kalın.
Cevap : Merhabalar tamir takımını bulursanız tamiri mevcut. Regülatörün bi fotoğrafını atın bi bakalım whatsapp hattımıza atabilirsiniz fotoğrafı

Tolga
Soru : Merhaba Opel astra h aracımda tartarini sıralı sistem var. Regülatör birleşim noktasından su kaçırdığı için servise gittim. Bunlar yekpare diyafram değişmiyor deyip 400₺ ye akl regülatör taktılar. Şimdi ise her çalıştırmada lpgden arıza ikazı geliyor. Bilgisayara bağlayınca tegülatör sıcaklığı alarmı alıyoruz. Ayrıca 30 litrelik depo başına 50 km az gitmeye başladı. Ne tavsiye edersiniz. Ben regülatörü sizden alıp onlara taktırmak istedim yok proje müh. Odası vs birsürü şey karıştırdılar
Cevap : Merhaba LPGDE arıza lambasının yanması hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız. Detaylı olarak teknik destek için mesait saatleri içinde iletişim numaralarımızı arayabilirsinizi

Fatih yener
Soru : Benim arac 2004 honda atiker grand safe fast2. Ilk tüpe geciste hava sicak yada soguk olsun stop ediyor..sonraki gecislerde problem yok..ilk geciste regulator lpg basinci 3.72 gösteriyor..sorun regulatorde midir yoksa bahsettigim belirti gaz kesici yada map sensöru arizasimidir?montajini kendimiz yapabilirmiyiz?
Cevap : Merhaba regülatör arıza tespitini yapabilirsiniz. Araçtaki LPG regülatör markası ne olursa olsun aracı her zamanki gibi park edin ve regülatör üzerindeki manifolda bağlı vakum hortumunu yerinden sökülerek belli bir süre bekleyin hortum sökükken tekrar marşa bastığınızda tık diye çalışıyor ise regülatörünüz arızalı demektir. Vakum hortumu girişi aşağıda resimde gösterilmiştir. Regülatördeki bu arızanın sebebi ise içerisinde bulunan gaz odası diyaframı yırtıldığı için siz aracı park ettiğinizde emme manifolduna yavaş yavaş gaz sızmasına neden olur. Bu nedenle sıralı sistem araç ilk benzinde çalışmaya programlandığı için iki yakıtın karışmasından dolayı boğulduğu için geç çalışmaktadır. Bu gibi durumda diyafram veya regülatör değişmek gerekir. Eğer ithal marka regülatör ise diyafram değişimi daha az masraf etmenizi sağlayacaktır. Aşağıda belirtilen araçlarda sıralı sistem regülatör arızasını bu yöntemle kolayca tespit edebilirsiniz. Atiker, AKL, Aldesa, Brc, Cangas, Destro, Lovato, Mimgas, Landirenzo, Tartarini, Zavoli gibi birçok markada aracı park ettikten belli bir süre sonra geç çalışma varsa aracı park edin ve belli bir süre sonra resimde belirtilen vakum hortumunu çıkarıp marşa basın eğer araç rahat çalışır ise regülatör arızalı demektir. Bu durumda ya regülatörü yada regülatör diyaframını değişmelisiniz.

Fatih Erdoğan
Soru : Selam benim araçta 10 gündür hem gaz hem benzinde tekleme problemi vardı tüm ateşleme sistemi değişti fakat sorun devam ediyor yığılma ve tekleme benzinde 1 viteste küçük bir yokuşu yarı debriyaj çıkıyorum lpg sıralı Platinca marka lpg Cide bilgisayarda her şey normal görünüyor yardımcı olurmusumuz
Cevap : Merhaba Detaylı teknik bilgi için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz

Bekir gelez
Soru : İyi günler ben landirenzo tup kullaniyorum eskiden araba çalıştıktan yarım dakikada tup geçiyordu bi kaç aydır 5-6 kilometre den sonra bazen tup geçiyor bazende gaz bitmiş gibi ses çıkıyor tamirciye götürdüm bilgisayar arizayi tespit etmedi tupe geçme isisini düşürdü ama yine aynı sorunu ne olabilir teşekkürler şimdiden
Cevap : Merhaba Gaza geç geçme sorunu hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpg-gaza-gec-gecme-sorunu

Sedat köse
Soru : Aracim 2010 hunday getz enjektor lu sabah calistirdigimda benzinden tam gaza cecince araba gaz yemiyo ve istop ediyor iki uc sefer ayni hatayi veriyor daha isininca normale donuyor sabah ilk calistirdigimda yapiyor bilgi verirseniz sevinirim tsk
Cevap : Merhaba konu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/motor-sogukken-rolanti-sorunu

Ugur uysal
Soru : Iyi gunler. Sirali sistem atiker regülatör un ortasinda alyanli gaz diyaframina bagli vida ne ise yariyor. Siksam ne olur gevsetsem ne olur ? Tsk
Cevap : Merhaba Gaz basınç ayar vidasıdır. İhtiyaç duymadığınız taktirde çevirmenize gerek yok.

adnan bedes
Soru : bende gec calisma soruni yok ama benzinde çalışıp lpgye gectiginde arabada rolanti titremesi oluyor ve sonra lpgde istop ediyor.. benzinde ise hicbir sıkıntı yok.. iki yere gittim biri regülatör yada ecu dedi, diger yer enjektorlerden dedi... sizce rolanti dalgalanip istop etmesi meden olabilir, regülatör yapabilirmi bunu..
Cevap : Merhaba Sıralı sistemde tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Hami KASIM
Soru : Aracım 98mod. Megane 2.0 rxt genel olarak sorunum bezinden LPG ye geçiş de zorlanma birde araç 3500 devirden sonra araç LPG'den direk benzine geçip ikaz veriyor sebebi ne olabilir.
Cevap : Merhaba Gaza geçerken tekleme ve stop etme sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız. https://www.lpgyedekparca.com/benzinden-gaza-gecerken-tekleme-ve-stop-etme-sebepleri

Mustafa tuncel
Soru : Ufak bir patlama yaptı rolantide dalgalanma oluştu. Neden olabilir .
Cevap : Lpgde patlama yapması ve sebepleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız https://www.lpgyedekparca.com/lpg-de-patlatma-sorunu

Benzer Konular

Zavoli Sıralı Sistem Düğme

Zavoli Sıralı Sistem Düğme Fiyatı Kargo KDV Dahil 150 TL

150,00 TL
BRC Enjektör Hortum Seti

BRC Enjektör Hortum Seti Kargo KDV Dahil 80 TL

80,00 TL
Tartarini Sıralı Sistem Süper Beyin

Tartarini Sıralı Sistem Süper Beyin Kargo KDV Dahil 800 TL

800,00 TL
Mimgas Sıralı Beyin

Mimgas Sıralı Sistem Beyin Fiyatı Kargo KDV Dahil 105 TL.

115,00 TL
Romano Enjektör Takımı

Romano Enjektör Takımı Fiyatı Kargo KDV Dahil 420 TL.

420,00 TL
Valtek Tip Tekli Enjektör

Valtek Tip Tekli Enjektör Fiyatı Kargo KDV Dahil 50 TL.

50,00 TL
Landirenzo LR025 Basınç Sensörü

Landirenzo LR025 Basınç Sensörü 150 TL

150,00 TL
Brc Gaz Kesici Tip İç Filtre

Beş Adet Brc Gaz Kesici Tip İç Filtre Fiyatı Kargo KDV Dahil 20 TL.

20,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır