LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

Sıralı Sistem Araçlarda Tekleme ve Gaz Yememe Sorunu


Sıralı Sistem Araçta Gazda Tekleme ve Gaz Yememe

Sıralı sistem araçlarda tekleme ve gaz yememe sorunu zaman içinde ortaya çıkarak her araçta yaşanan ateşleme ve LPG sistemi kaynaklı doğal sorunlardan biridir. Konuya detaylıca başlamadan önce aracında tekleme sorunu olmayıp sadece gazda çekiş düşüklüğü yaşayan kişilerin sorunun LPG'nin ilk montaj edildiği günden berimi var yoksa sonradan yaşanan sıkıntımı kesinlikle bilmesi gerekir. Aksi halde gereksiz LPG ve motor parçaları değişimi yaptırarak luzumsuz para harcaması kaçınılmaz olacaktır. Şayet montaj yapıldığı günden beri LPG'de çekiş düşüklüğü yaşıyor ise iyi bir Otogaz ustasına giderek regülatör ve enjektör hortum boylarınını kontrol ettirmesi gereklidir. Şimdi gelelim sıralı sistem araçta tekleme ve performas düşüklüğü LPG sisteminden kaynaklanan sebepleri öğrenmeye.

 

LPG Enjektör Kaynaklı Sebepler 
LPG enjektörleri zaman içinde bozularak değişim gerektiren parça olup enjektörlerden her hangi birinin arıza yapması durumunda sıralı sistem araçta gazda tekleme kaçınılmaz olur. LPG Enjektör arızası tespit edildiğinde duruma göre tek veya takım halinde değişmesi gerekir. Örneğin Atiker, Akl, Mimgas gibi valtek rail tip enjektörlerde bir tanesinin arızalanması durumunda takım olarak değişmesi gerekirken Brc, Landirenzo Prins gibi markalarda tek tek değişim yapılması sorunu giderecektir. LPG enjektör arıza tespiti videosu sayfanın alt kısmında paylaşılmıştır. 

Sıralı Sistem LPG Tekleme Sorunu

LPG Ayarının Performansa Etkisi
Sıralı sistemlerde gaz benzin enjeksiyon ms sürelerinin bir birine yakın olması aracın gazda sağlıklı çalışması için hayati önem taşır. Bu sürelerin orantılı olması genelde araçta kullanılan enjektör markası ve enjektörlerdeki nozul çaplarına bağlıdır. Örneğin bilgisayara bağlandığında benzin enjektör süreleri 2500 ms gazda ise 3500 ms ise araçta performas ve yakıt sorunu yaşanır aradaki fark maksimun %15 olmalıdır. Aracın motor hacmine göre uygun ölçülerde takılmayan LPG enjektör nozulları gazda kullanırken araçta çekiş düşmesi yaşatacağı gibi sabahları benzinden gaza geçerken tekleme sorunu yaşatabilir. 

LPG Ayar Kaynaklı Performans Düşüklüğü

LPG Regülatör Kaynaklı Performans Sorunu
Sıralı sistem LPG regülatörlerinde arıza meydana geliğinde veya LPG ayarı bozulduğunda doğal olarak regülatör basıncı değişir ve motora yeteri miktarın dışında yakıt göndererek gaz benzin enjektör sürelerinde sapma meydana getirir buda araçta performans ve rolanti sorununa yol açar. LPG regülatör basıncı rolanti ve gaz verme anında 95 mili barın altına düşmemesi gerekir. Regülatöre basınç ayarı yapımasına rağmen basınçta anormallik var ise regülatör veya diyafram takımı değişimi yapılmalıdır. LPG regülatör diyaframlarında 5-6 yıl içinde sertleşme meydana gelerek motor ısınana kadar gazda düzensiz çalışmasına yol açar. Özellikle kış aylarında antifiriz kaygan olduğu için regülatör dirseklerinden veya su hortumlarından antifiriz kaçağı meydana gelip motor suyunun kısa süreli hava yapmasına, beraberinde regülatörüde ani ısı değişimleri yaşanıp motora düzensiz miktarda yakıt göndererek sıralı sistem araçta tekleme ve gaz yememe sorununa sebep olur.

LPG Regülatör Arızası Kaynaklı Tekleme

Sıralı Sistem Araçlarda Motor Soğukken LPG'de Tekleme
Sıralı sistem araçta motor soğukken gazda tekleme nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Genelikle soğuk iklimlerde ve kış aylarında sıkça yaşanan bu sorunun en büyük sebebi gaza geçiş ısısısının yaza göre ayarlanmasından kaynaklanır. Kış aylarında benzinden gaza geçiş ısısı en az 35 derece olması gerekir. Araç ne kadar LPG'ye geç geçerse LPG enjektör ve regülatörün ömrü uzun olur ve sabahları benzinden gaza geçerken titreme sorunu yaşanmaz.

Sıralı Sistem Araçlarda Düşük Devirlerde Tekleme Sorunu

Araçta düşük devirlerde gazda tekleme sorunu kalkışlarda vites değişimlerinde ve gaza aniden basınca yaşanan ateşleme veya LPG enjektör kaynaklı sorundur. Belirtileri gazda kullanırken 1500 2000 devir arası tekleme ve silkeleme sorunu yaşatır. Eğer benzinde çalışırken en ufak sıkıntı yok ise LPG servisinde enjektörlerde arıza varmı kontrol edilmeli arıza enjektörde değil ise tamirciye giderek bobin, buji buji kabloları kontrol edilip arızalı olan parçanın değişmesi gerekir.

Düşük Devirde Tekleme

Yüksek Devirlerde Tekleme ve Gaz Yememe Sorunu
Benzinde kullanırken her hangi bir sorun yaşanmıyor ise, sıralı sistem LPG'li araç yüksek devirlerde gazda yığılma sirkeleme yapıyor ise bir çok sebepten kaynaklanabilir. Bu sorun çok nadir yaşandığı için İlk olarak regülatör su bağlantı hortumları kalalüfer hortumlarından T ile alınmışmı kontrol edilmelidir. Özellikle opel marka araçlarda işi bilmeyen ustalar işin kolayına giderek yedek su deposunun hortumlarından LPG regülatörne bağlantı yaptıklarından dolayı soğuk havalarda uzun yola gidildiğinde regülatör yeterince ısınmaz sıvı haldeki gazı buharlaştırmaz. Yapılan bu hatadan dolayı araç sahibi uzun yol gitmediği sürece yüksek devirde gazda silkeleme ve gaz yememe sorunu ile karşılaşmaz.

LPG Montajından Kaynaklanan LPG'de Gaz Yememe Sorunu
Araca montajı yapılırken enjektör ve regülatör gaz hortum mesafeleri mümkün olduğunca kısa olması gerekir. İlk montajı yapan kişi özellikle enjektör hortumlarını 20 cm üzeri mesafeden uzun bağladı ise ani gaza yüklenmede ve sollama yaparken benzindeki performansı yakalayamaz. Bereberinde fakir karışımdan dolayı araçta arıza lambası yanabilir. Regülatör ve enjektör bağlantılarında uzun hortum kullanımı opel ford toyota marka sıralı sistem araçlarda sıkça rastlanan LPG'de gaz yememe sebeplerinden biridir. Montaj hatası sonrası teklemeye sebeplerinden biride elektirik kablo tesisatınım lehim ve makaron kullanmadan uyduruk şekilde izole bantla dizilen kabloların bantları zaman içinde açılıp kablolarda kısa devre oluşmasına neden olup LPG sisteminde tekleme gibi bir çok arıza meydana getirir.

LPG Enjektör Hortumlarını Kısaltmak

LPG Ecu Kaynaklı Araçta Tekleme
Yukarda belirtiğimiz gibi LPG kablo tesisatının özensiz dizilmesi yanı sıra LPG sisteminde oluşan kısa devreler, Akü takviyesi, Ecuya su kaçması benzer sorunlar ecuya zarar vererek arcın teklemesine yol açabilir. Sıralı sistem araçlarda akü takviyesi ve motor yıkatırken ecuye su kaçmaması için özen gösterilmelidir.

Sıralı Sistem Araçta Motor Sistemi Kaynaklı Tekleme Sebepleri
Sıralı sisteme LPG'li araçlarda ateşleme sistemine bağlı buji buji kabloları ve ateşleme bobininin düzenli çalışması çok önemlidir. Şayet bu parçalardan her hangi birinde arıza var ise genelde benzide kullanırken değil sadece gazda kullanırken tekleme sirkeleme sorunu yaşanır. Araç sahibide sorunun gazdan kaynaklandığını düşünerek LPG servisinin yolunu tutarak Otogaz ustasının yanlış teşhisi sonucu gereksiz enjektör değişimi yaparak masrafa girerler. Ateşleme sitemi sorunu kolay kolay cihazla gözükmediği için gazın yanma oranı benzine göre %35 düşük olduğu için ateşleme sistemi parçalarının her hangi birinde sorun yaşansa sıralı sistem araçta tekleme sorunu kaçınılmaz olur. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için her 30,000 de bir buji kablolarını her 100,000 de birde ateşleme bobinini orjinali ile diğişim yapılması gerekir. Değerli Okuyucularımız 
Sizden Ricamız Yazımızı Beğendiyseniz Aşağıdaki Facebook butonuna tıklayarak paylaşınız. Bizde Sizlerin Sayesinde Bilinir Olarak Daha Kaliteli Hizmet Verebilelim. 

                                                                                                                 Diğer Sıralı Sistem LPG Sorunları


Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ahmet çoban
Soru : 1.4 sıralı sistem kango daha önce böyle sıkıntı yoktu araba sabah ilk çaliştıgında tekliyor istop ediyor boguluyor almaz yemiyor 3 dakika 5 dikika devam ediyor geçiyor yolda gidince biraz sıkıştırınca kendi kendine benzine geçiyor
Cevap : Merhaba beyefendi bu linkten bilgi alabilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/kendiliginden-gazdan-benzine-gecme-sorunu

Ersin BAŞ
Soru : Merhabalar; aracım 99 model proton 416. Aldesa marka lpg takılı. Aracımda sadece gaz yememe problemi var. Buji, enjektör, regülatör gibi parçaları değiştirdim ancak gaz yememe problemi hala mevcut. Bu parçalar ilk değiştiğinde sorun ortadan kalkmıştı fakat sinra sonra yeniden nüksetmeye başladı. Lpg sistemim eski bunun farkındayım ancak çok masraf ettiğim halde problem çözülmüş değil. Acaba bu noktada hangi yolu izlememi tavsiye edersiniz? İyi çalışmalar.
Cevap : Merhaba beyefendi yarın mesait saatleri içerisinde 0346 211 56 06 teknik destek dahili no 02 bu numarayı arayarak ustamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz

Adem Banaz
Soru : 2015 model corallam var.yeni aldım. 45 bin km de. 1000 1500 devirde motor tekliyor ve silkeliyor. Lpg daha fazla benzin de daha az oluyor. Ama iki yakıtda da oluyor. ne önerirsiniz. Teşekkürler
Cevap : Merhabalar lpgde tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu Benzinde tekleme sorunu varsa ateşleme sisteminden veya benzin enjektölerinden kaynaklanır

Umut baki
Soru : Arabam i20 1,4 lpgli, rolentide dururken devir saati çok az milimde düşüyor ve normale dönüyor araç silkeleniyor ancak bunu benzinde yapmıyor. 1.500-2,000 devir arası silkelenerek gidiyor. Ancak diğer viteslerde hiç bir sorun yok bu sorunu sadece lpgde yapıyor aynı zamanda hafif bi bayırda 2 de giderken 3 e atıyorum araba yavaş hızlanıyor aynı zamanda sanki altımdan gitçek gibi oluyor. Bir nevi öksürüyor gibi oluyor. Ateşlemelerde hiç bir sorun yokmuş bilgisayara bağlattım lpgciye gönderdiler adam sadece gaz ayarı yaptı başka da bir şey yapmadı. Lütfen bana yardım edin bu sorunu bir türlü çözemedim.
Cevap : İyi günler beyefendi bu linkten bilgi alabilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/kendiliginden-gazdan-benzine-gecme-sorunu

uğur küçük
Soru : honda civic 2004 , romano kit takılı, aşağı yukarı 6 senedir sorunsuz kullanıyordum, 1 ay önce , 3. viteste 3000 devirde tekleme yapmaya başladı , tekleme yapmaya başladıktan sonra 4. ve 5. viteslerdede bu devam ediyor. belirli bir süre sonra benzine atıyor. Seyir Halinde tekleme başladıktan sonra benzine alıp sonra tekrar gaza alınca düzeliyor. bujilerim yeni, benzinde tekleme veya ezilme yok bobin sorunu olduğunuda zannetmiyorum, sebebi ne olabilir, gaz ayarları stabil bi anormallik yok, tekleme yapmaya başladıktan sonra debriyaja basıp gazı köklediğimdede problem yaratmıyor :( çok müzdaribim yardım rica,
Cevap : İyi günler beyefendi mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayarak teknik servis ustamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

orhan demirocak
Soru : benim 2004 model clio var.sıralılavato oto gaz sistemi .devir 2000 in altında oldugunda düşük vites de bile tekleme yapıyor.rolantide sık sık stop ediyor.gaz ye miyor.uzun yollarda yuksek viteste hiç bir sorun yok.bayisine bile götürdüm birşey çıkaramadılar.elektrikçi benim alanım değil diyor motorcu benim alanım değil diyor.benzinde sabahları ilk çalıştırdığımda ibre yukselip iniyor 3 -4 saniyede normale dönüyor.benzinde başka sorunla karşılaşmadım..tupcu benim alanım değil diyor.kime gideceğimi bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap : Merhaba tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız. Görmediğimiz araca kesin arıza şundan diye bir bilgi veremeyiz. https://www.lpgyedekparca.com/lpg-gaza-gec-gecme-sorunu

Yusuf MERİÇ
Soru : Merhabalar. Aracım 2005 model Toyota Corolla Otm. vites. 2011 yılında 140000 km de BRC sıralı sistem taktırdım. 230-240000 km aralığında benzin ve lpg de rölantide oynama, çekişte düşme ve yakın zamanlarda viteste ve rölantide raksa bağlı olarak 2018 mart ayında 260000 km.de sübap yanması sebebiyle sübaplar değiştirildi, marş ve sarj bakımları yapıldı. Şuan aracım arızalı haline göre iyi durumda olmasına rağmen yine benzin ve lpg de rölanti halinde oynamalar devam etmektedir ancak arac stop etmemektedir. Size sorum şu olacak: Araç lpg ve viteste rölantide çalışır iken (özellikle trafik lambalarında) ayağımı frenden çekip gaz pedalına bastığımda rölanti ibresi ani olarak düşüyor, araba sarsılarak hareketi alıyor bazende araç stop ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkür ederim.
Cevap : Merhaba Detaylı teknik destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0346 211 56 06 dahili no 02

Bilal Ekinci
Soru : Merhabalar Aracım 2000 model Saab 9-3 aracıma 10.000 kilometre önce LPG taktırdım (atiker) 10,000 bakımını yaptırdıktan sonra araçta bir tekleme söz konusu oluyor ve düşük devirlerede arac titriyor benzinde herhangi bir sorun yok
Cevap : Merhaba lpgde tekleme sorunu hakkında bilgi almak için bu linke tıklayınız https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Murat altun
Soru : ARACIM 2001 ACCENT MILENYUM KASA.ARAC BENZINDEN GAZA GECTIKTEN YAKLASIK 10 DAKKA SONRA HAREKET HALINDE TEKLEME YAPIYOR.BENZINDE BIR PROBLEM YOK GECISLERDEDE PROBLEM YOK BUNUN NEDENI NEDIR.GEREKSIZ MASRAF YAPMAK ISTEMIYORUM ACIL YARDIM
Cevap : Merhaba benzinden gaza geçerken tekleme sorunu hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/benzinden-gaza-gecerken-tekleme-ve-stop-etme-sebepleri

Muhsin bağdatlı
Soru : Aracım otogazda iken tekliyor ve gaz yemiyor çekişten yüzde seksen düşüyor.bobin buji buji kabloları sıfır.otogaz sistemi takıldığından beri daha 19000 bin kilometre oldu...aracım golf 2000 model dir
Cevap : Merhaba sıralı sistem araçta tekleme arızası sorunu hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Ekrem Cetiner
Soru : Merhabalar.98 model 1.5 GLS Accent var.okcan marka sıralı sıstem. Araçta ara ara hiç gaz yememe ve tekleme yığılma performans kaybı var.benzin de yine iyiydi ama artık benzinde de başladı.buji buji kabloları filtreleri değişti,boğaz kelebeği temizlendi hava debımetre temizlendi olmadı.LPG ecusune 1 den fazla yazılım denedi ayarlarını değiştirdi olmadı.bugün yine mavi LPG rolesıne bağlı musluk gibi motor bölümünde iki tane bakır hortum bağlı bir parca var onu soktu içinde bez bir filtre var içi hep demir tozu dolmuş temizledi bir tık düzeldi ancak yine aynı.yardıımm...
Cevap : Merhaba Bu tür arızalarda doğru arıza tespiti yapmak önemlidir. Tekleme var ise lpg enjektörünü de deneyebilirsiniz. Enjektör arıza tespit yöntemi: LPG Enjektör Arızası Nasıl Tespit Edilir? 1: Araç LPG’de rolantide çalışırken araç sahibi eline pense veya karga burnu alıp LPG enjektör hortumlarını teker teker sıkarak tekleme yapmayan ve yada hortum sıkıldığında çok az etkileşme yani sarsıntılı göz varmı onu tespit etmelidir.Eğer bir veya iki hortumda etkileşim az ise LPG enjektörleri arızalı anlamına gelir. Şayet her hortum sıkıldığında motorun çalışmasına aynı etkiyi yapıyor ise LPG enjektör arızası yok demektir. Aşağıdaki videoda LPG enjektör arızası daha detaylı anlatılmıştır. 2: LPG enjektör arıza tespiti ikinci yöntem ise daha basittir. LPG enjektör soketlerini araç yine rolantide çalışırken söküp motorun çalışmasına etkisi olmayan varmı tespit edilmesidir. Arızalı LPG enjektör soketi söküldüğünde motorda fazla sarsıntı yaşanmaz. Fakat bazı sistemlerde LPG enjektör soketlerinden biri çıktığında araç benzine geçtiği için pense ile yapılan LPG enjektör arızası tespiti daha başarılı olacaktır.

Gürsoy Sezgin
Soru : Merhaba, 2011 1.6 lpgli Focusum var. Aracımda benzin sarfiyatının fazla olduğunu düşünüp benzin pompasına role taktılar,daha sonra bilgisayarda ayar yaptılar. Arabada 1 seferde değil bir çok kezde marş almaya başladı lpgde rolantide ve seyir halinde tekleme sorunları başladı aracın bujileri yeni değişmişti bana buji denildi. Şimdi araba arıza ışığıda yakmaya başladı sorunuma yardımcı olur musunuz ?
Cevap : Merhaba sıralı sistem lpg sorunları hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. https://www.lpgyedekparca.com/lpg-yakit-sistemi-arizalari

Ayhan Çatmak
Soru : Bmw 98 model oto. Vites arac lpg seyir halındeyken stop edıyor ve hemen calısmıyor lpg düğmesine uzun bastıkca arada calısyor lpg düğmesındeb elektrik kesıyır sonuyor stop edıyor bu sorunu nedır nereye goturduysem anlamadı bu konu hakkınada bılgı verırsenız sevınırım sımdıden tesekkur ederım
Cevap : İyi günler beyefendi mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayarak teknik servis ustamızdan detaylı bilgi alabilirsiniiz.

Hüseyin Işık
Soru : Merhaba aracımız 2004 model opel zafira. Araç benzindeyken hiç sıkıntı yaşamadık fakat tüpteyken bu ara sürekli arıza yapıyor arızadan kastım gaz yemiyor. Araç önce bir yalpalıyor sarsılıyor daha sonra esr ışığı yanmaya başlıyor ve gaz yemiyor. Sırf bu sebeb yüzünden arabayla 70 km lik yola cıkmaya korkar hale geldik 20 km lik yolda kesin 1 defa bu hatayı yapıyor fakat şehir içinde düşük hızda gittiğimden sanırım hiç olmuyor. Ne yapmam gerekir?
Cevap : Merhaba sıralı sistem araçta gaz yememe sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/sirali-sistem-araclarda-tekleme-ve-gaz-yememe-sorunu

Benzer Konular

Brc Eski Tip Map Sensörü

Brc Eski Tip Map Sensörü Kargo KDV Dahil 150 TL

150,00 TL
Emmegas Uyumlu Lpg Enjektörü

Emmegas Uyumlu Lpg Enjektörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 110 TL.

110,00 TL
Vikars Sıralı Beyin

Vikars Sıralı Sistem Beyin Fiyatı Kargo KDV Dahil 100 TL.

119,99 TL
Ecotech LPG Map Sensörü

Ecotech LPG Map Sensörü 135 TL

135,00 TL
Doğan Slx Mikser

Doğan Slx Mikser Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL.

35,00 TL
Brc Tip Sıralı Beyin Uyumlu Su Dirseği

Brc Genius Tip Sıralı Beyin Su Dirseği

40,00 TL
Platinca Uyumlu Lpg Filtresi

Platinca Uyumlu Lpg Filtresi Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL.

35,00 TL
Aldesa Sıralı LPG Düğmesi

Aldesa Sıralı Sistem Düğme Fiyatı Kargo KDV Dahil 99 TL.

99,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır