LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Ecu Arızası ve Sebepleri


LPG Ecu Arıza Sebepleri

Sıralı Otogaz sistemlerinde yaşanan LPG Ecu arızası ve sebepleri hakkında kısaca bazı bilgiler paylaşalım. LPG,li araç sahiplerinin sıkça sorduğu, LPG Ecu  neden arıza yapar? sorusuna her araç sahibinin anlayacağı şekilde örnekler vererek konuya açıklık getirelim. Aracın bilinçsiz şekilde motorunu yıkatmak ve su çukrlarından geçmek LPG ecu arızası sebeplerinin başında gelmektedir. Üretici firmalar Ecu üreticileri her ne kadar ecu'nün içene su girişini engellemek için silikon ve kauçuk malzeme kullansalarda ecu soket  bağlantılarının olduğu yerlerden su almaktadır.

Ayrıca yağmurlu havalarda yollarda oluşan su yoğunlugu nedeniyle bazı araçlarda Ecu beyinlerinin motorun alt kısmında olmasından kaynaklı daha çabuk su teması oluşup Ecu beyninin arızalanmasına yol açar.  Ecu kablo tesisatları Motor içersinde oluşan yüksek ısı dolayısıyla kablo tesisatlarında kavrulma yaşanıp kısa devreye yol açarak LPG Ecu arızasına yol açmaktadır. LPG ecu arıza sebepleri arasında son olarak araçlara takviye yapılması durumunda yüksek voltajdan Ecu beyninin arıza yapmasına yol açar. Arızalanan Ecu yerine yenisi veya tamirat yapılmışı takılmadan önce LPG tesisatında kısa devre kontrolu yapılması gerekir aksi taktirde kısa devre varsa yeni takılan ecu arıza yapacaktır. 

LPG Ecu Arıza Belirtileri Nelerdir? 

LPG Ecu arıza belirtileri aşağıda sıralanmıştır.
Araçınızın gaz pedalına bastığınızda motor tekleme yapar.
Araç gazdan benzine sizin isteğiniz dışında geçiş yapar.
Benzinden gaza gazdan benzine geçişlerde stop eder.
Araçta dengesiz çalışma ve karışım olduğundan motor arıza lambası yanar.
Enjektör süreleri kontrolsüz olduğundan araçta gaz yememe ve düzensizçalışma oluşur.
Araçın yakıt tüketimi artar.
Bilgiyasar ayar bağlantısı sağlanamaz ve gaz ayarı yapılamaz.
Yaşanılan sorunların LPG Ecu arızası kaynaklı olduğunu net olarak anlamak için test amaçlı ecu takılıp denenmesi gerekir.
 
LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır?
 
LPG’li araç sahiplerinin ilgisini çeken merak ettikleri LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır? sorusu hakkında kısaca bilgiler verelim. LPG Ecu beyinleri içersinde mikro işlemci bulunan elektronik kontrol ünitesidir. LPG Eculerinin kendine özgü özel pc yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde usb kablosu aracılığıyla bilgisayar ile bağlantı kurularak, araçların up sinden alınan bilgi doğrultusunda LPG Ecu beyni sisteminin ayarları yapılmaktadır.

Arızalı bir LPG ecu'sünün tamiratına başlarken öncelikle pc bağlantısı kurularak programda görünen değerlerin doğru olup olmadığı kontrol edilir, ve sistemin sağlıklı test edilebilmesi için sistem ayarları silinerek fabrika ayarlarına dönülür. Ecu,de programsal bir hata görülmezse osiloskop ve pc programı sayesinde donanımsal parçalar kontrol edilir. Arızalanan elektronik parça veya parçalar program ve osiloskop sayesinde tespit edilerek değiştirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra elektronik Ecu kartı üzerinde değişen parça kısmı özel bir koruma sıvısı sıkılarak koruma altına alınır ve bu sayede LPG Ecu tamiri yapılıp eskisi gibi çalışmaya devam eder.

LPG Ecu Ne İşe Yarar?
 
LPG Ecu Ne İşe Yarar? Ecu elektronik konrol üniteleri araçların motor bölümüne bağlanan ve buyutu ortalama araç teybinin yarısı kadardır. Ecu elektronik kontrol ünitelerinin içersinde mikro işlemciler bulunmaktadır. Bu micro chip ve özel yazılımlar sayesinde, bilgisayarda bulunan program ile araç çalışma esnasında motor üzerinde bulunan LPG sistem sensörlerinden, ve aracın kendi Ecu beyninden aldığı bilgiler doğrultusunda bilgiyasarla programlanarak LPG sisteminin değişken koşullarda verimli bir şekilde ayarlanmasını ve aracın düzgün şekilde LPG’li olarak çalışmasını sağlamaktadır. Ecu tüm bu işlemleri saniyenin binde biri zamanla yapmaktadır. LPG Eculerinin bazı teknik özellikleri şöyledir.
 
-Enjeksiyon karışım ayarı
-Grup enjeksiyonlu araçlarda know how
-Extra enjeksiyon ayarı
-Otomatik kalibrasyon
-Hızlanmada yakıt zenginleştirme ayarı
 

Benzer Konular

Vikars Performance LPG Ecu

Vikars Performance LPG Ecu

300,00 TL
SR05 Atiker 130 KW Sıralı Regülatör

SR05 Atiker 130 KW Sıralı Regülatör Kargo KDV Dahil 160 TL

160,00 TL
Alman Emülatör

Alman Emülatör Fiyatı Kargo KDV Dahil 50 TL.

80,00 TL
Lovato Şamandıra Sensör Camı

Lovato Şamandıra Sensör Camı Kargo Dahil 40 TL

47,20 TL
Aldesa Start LPG Ecu

Aldesa Start LPG Ecu 350 TL

350,00 TL
Tartarini Sıralı Beyin

Tartarini Sıralı Sistem Beyin Fiyatı Kargo KDV Dahil 500 TL.

500,00 TL
Akl Beşli Filtre Seti

Akl Beşli Filtre Seti Fiyatı Kargo KDV Dahil 65 TL

64,99 TL
Aldesa Karbüratörlü Beyin Diyaframı

Aldesa Karbüratörlü Beyin Diyaframı Kargo Dahil 60 TL

60,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır