LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Ecu Arızası ve Sebepleri


LPG Ecu Arıza Sebepleri

Sıralı Otogaz sistemlerinde yaşanan LPG Ecu arızası ve sebepleri hakkında kısaca bazı bilgiler paylaşalım. LPG,li araç sahiplerinin sıkça sorduğu, LPG Ecu  neden arıza yapar? sorusuna her araç sahibinin anlayacağı şekilde örnekler vererek konuya açıklık getirelim. Aracın bilinçsiz şekilde motorunu yıkatmak ve su çukrlarından geçmek LPG ecu arızası sebeplerinin başında gelmektedir. Üretici firmalar Ecu üreticileri her ne kadar ecu'nün içene su girişini engellemek için silikon ve kauçuk malzeme kullansalarda ecu soket  bağlantılarının olduğu yerlerden su almaktadır.

Ayrıca yağmurlu havalarda yollarda oluşan su yoğunlugu nedeniyle bazı araçlarda Ecu beyinlerinin motorun alt kısmında olmasından kaynaklı daha çabuk su teması oluşup Ecu beyninin arızalanmasına yol açar.  Ecu kablo tesisatları Motor içersinde oluşan yüksek ısı dolayısıyla kablo tesisatlarında kavrulma yaşanıp kısa devreye yol açarak LPG Ecu arızasına yol açmaktadır. LPG ecu arıza sebepleri arasında son olarak araçlara takviye yapılması durumunda yüksek voltajdan Ecu beyninin arıza yapmasına yol açar. Arızalanan Ecu yerine yenisi veya tamirat yapılmışı takılmadan önce LPG tesisatında kısa devre kontrolu yapılması gerekir aksi taktirde kısa devre varsa yeni takılan ecu arıza yapacaktır. 

LPG Ecu Arıza Belirtileri Nelerdir? 

LPG Ecu arıza belirtileri aşağıda sıralanmıştır.
Araçınızın gaz pedalına bastığınızda motor tekleme yapar.
Araç gazdan benzine sizin isteğiniz dışında geçiş yapar.
Benzinden gaza gazdan benzine geçişlerde stop eder.
Araçta dengesiz çalışma ve karışım olduğundan motor arıza lambası yanar.
Enjektör süreleri kontrolsüz olduğundan araçta gaz yememe ve düzensizçalışma oluşur.
Araçın yakıt tüketimi artar.
Bilgiyasar ayar bağlantısı sağlanamaz ve gaz ayarı yapılamaz.
Yaşanılan sorunların LPG Ecu arızası kaynaklı olduğunu net olarak anlamak için test amaçlı ecu takılıp denenmesi gerekir.
 
LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır?
 
LPG’li araç sahiplerinin ilgisini çeken merak ettikleri LPG Ecu Tamiri Nasıl Yapılır? sorusu hakkında kısaca bilgiler verelim. LPG Ecu beyinleri içersinde mikro işlemci bulunan elektronik kontrol ünitesidir. LPG Eculerinin kendine özgü özel pc yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde usb kablosu aracılığıyla bilgisayar ile bağlantı kurularak, araçların up sinden alınan bilgi doğrultusunda LPG Ecu beyni sisteminin ayarları yapılmaktadır.

Arızalı bir LPG ecu'sünün tamiratına başlarken öncelikle pc bağlantısı kurularak programda görünen değerlerin doğru olup olmadığı kontrol edilir, ve sistemin sağlıklı test edilebilmesi için sistem ayarları silinerek fabrika ayarlarına dönülür. Ecu,de programsal bir hata görülmezse osiloskop ve pc programı sayesinde donanımsal parçalar kontrol edilir. Arızalanan elektronik parça veya parçalar program ve osiloskop sayesinde tespit edilerek değiştirilir. Bu işlem yapıldıktan sonra elektronik Ecu kartı üzerinde değişen parça kısmı özel bir koruma sıvısı sıkılarak koruma altına alınır ve bu sayede LPG Ecu tamiri yapılıp eskisi gibi çalışmaya devam eder.

LPG Ecu Ne İşe Yarar?
 
LPG Ecu Ne İşe Yarar? Ecu elektronik konrol üniteleri araçların motor bölümüne bağlanan ve buyutu ortalama araç teybinin yarısı kadardır. Ecu elektronik kontrol ünitelerinin içersinde mikro işlemciler bulunmaktadır. Bu micro chip ve özel yazılımlar sayesinde, bilgisayarda bulunan program ile araç çalışma esnasında motor üzerinde bulunan LPG sistem sensörlerinden, ve aracın kendi Ecu beyninden aldığı bilgiler doğrultusunda bilgiyasarla programlanarak LPG sisteminin değişken koşullarda verimli bir şekilde ayarlanmasını ve aracın düzgün şekilde LPG’li olarak çalışmasını sağlamaktadır. Ecu tüm bu işlemleri saniyenin binde biri zamanla yapmaktadır. LPG Eculerinin bazı teknik özellikleri şöyledir.
 
-Enjeksiyon karışım ayarı
-Grup enjeksiyonlu araçlarda know how
-Extra enjeksiyon ayarı
-Otomatik kalibrasyon
-Hızlanmada yakıt zenginleştirme ayarı
 

Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ferhan sirke
Soru : Selamun aleykum 2006 FSI motor octavia arcımda Romano marka sistem bulunmakta bir ay önce lpg aldıgımda gösterge bir ışık yakıt gösteriyordu depo 30 litrelik ama 13 litre yakıt zor aldı ve daha sonra 1 saat içerisinde trafikte arızaya geçti motoru silkeleyerek stop etti 3-4 kontakta benzinde zorla calistirdim ama LPG arizadan cikmadi usta baktığında fazla yakıta bağlı olarak arizaya geçtiğini söyledi arizayi çözdü ama arıza daha sonraki süreçte tekrarlamaya devam etti .3 kez daha sanayiye göturdum bilgisayara bagladıklarında 4-5 arıza hatası gösteriyor resetleyip her seferinde farklı şeyler söylüyorlar ( ECU arızası olabilir enjektörler temizlenmesi lazim ,sistem arızasi) gibi tabi sorun 1-2 saat sonra tekrarlıyor kesin bir şey soylemdikleri ve her seferde ücret alip arizayi çözemedikleri için daha gitmedim şuanda benzinde kullanıyorum ara sıra lpg yi deniyorum arizadan çıktıgi anlarda lpg geçiyor bu şekilde aracimi kullanabiliyorum ama bir sure sonra gazi kesip motoru durduruyor . acaba arızanın nedeni ne olabilir . ne yapmam gerekli .teşekkür ederim.
Cevap : Aleyküm selam detaylı olarak teknik destek almak için mesai saatleri içerisinde iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz.

Benzer Konular

Zavoli Sıralı Sistem Lpg Düğmesi

Zavoli Sıralı Sistem Düğme Fiyatı Kargo KDV Dahil 150 TL.

150,00 TL
Atiker 8 Silindir Enjektör

Atiker Sekiz Silindir Enjektör Fiyatı Kargo KDV Dahil 220 TL.

220,00 TL
Romano Uyumlu Map Sensörü

Romano Uyumlu Map Sensörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 95 TL.

95,00 TL
Akl Beşli Filtre Seti

Akl Beşli Filtre Seti Fiyatı Kargo KDV Dahil 65 TL

64,99 TL
Destro Isı Sensörü

Destro Isı Sensörü Kargo Dahil 40 TL

47,20 TL
Mimgas Filtre

Mimgas Filtre Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL.

35,00 TL
Autronic Enjektör

Autronic Enjektör Kargo KDV Dahil 100 TL

100,01 TL
Tempra Lpg Mikseri

Tempra Lpg Mikseri Fiyatı Kargo KDV Dahil 40 TL.

35,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır