LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Beyni Neden Donar? İşte Sebepleri


LPG'li Araçta Gaz Beyni Neden Donar?

Araç sahiplerinin merek ettiği konulardan biriside LPG beyni neden donar? konusudur. Bir çoğumuzun bildiği üzere LPG beyni içerisinde motordaki sıcak suyun dolaşması için bir oda mevcuttur. Bu odaya motordaki sıcak su girip dolaşarak LPG tankından gelen -40 derece soğukluktaki sıvı yakıtını ısınarak buhar haline dönüştürüp motorun yanma odasına göndermesini ve aracın LPG'de düzenli çalışmasını sağlar. 

LPG beynine çeşitli nedenlerden ötürü sıcak su gitmez ise LPG regülatörü diğer adıyla gaz beyni ısınmaz ve donma meydana gelir. Buda aracın gazda düzensiz çalışmasına hatta LPG beyninin arıza yapmasına yol açar.

Karbüratörlü ve sıralı sistem araçlarda genellikle yaşanan bu sorun kimi zaman kullanıcı hatasından kimi zaman montaj hatasından kimi zaman ise doğal yollardan meydana gelen araç ve LPG sistemindeki parçalardan kaynaklanır. Şimdi LPG regülatörü yani LPG beyni neden donar? bu konuya açıklık getirelim. 

 

Gaz Beyni Neden Donar? LPG Beyin Donma Sebepleri

 

Kullanıcı Kaynaklı LPG Beyninin Donma Sebepleri 

Genelde kış aylarında LPG beynindeki su hortumu bağlantılarında antifiriz konduktan sonra sızıntı ve su kaçağından dolayı motor suyunda eksilme meydana gelerek gaz beynine yeteri miktarda sıcak su ulaşmaz. Su veya antifiriz motorda yeteri miktarda olmadığından -40 dereceye maruz kalan gaz beyni karlar ve ister istemez donar. Kullanıcı yani araç sahibi kış aylarında en az ayda bir kez aracın kabutunu açarak su bağlantı hortumlarında antifiriz sızıntısı varmı yokmu kontrol etmelidir. 

 

Karbüratörlü ve sıralı sistem LPG'li araçlarda antifiriz kaçağı sadece beynin donmasına sebep olmayıp beyin içerisindeki diyaframın -40 dereceye maruz kalmasından dolayı yırtılmasına hatta aracın aşırı gaz kaçağı yapmasından dolayı yanmasına sebep olmaktadır. Su hortumlarında meydana gelen su kaçağından dolayı motor suyunda hava meydana gelerek motor ve gaz beyni arasında sıcak su dolaşımını engeller bu sebepten gaz beyninde donma meydana gelmektedir.

 

Montaj Hatasından Kaynaklanan LPG Beyin Donması ve Sebepleri

Özellikle sıralı sistem opel araçlarda yaşanan bu sorun Otogaz ustasının ihmalkarlığından veya bilinçsizliğinden regülatör su hortum bağlantılarını kalolifer hortumlarına bağlaması gerekirken yedek su deposuna bağlanmasından yaşanan sorundur.

 

Yanlış yapılan su hortumu bağlantısında opel araçlarda yaz veya kış ayı olsun yüksek devirlerde, beyine yeteri miktarda sıcak su gitmediği için LPG beyni karlanma yapar. Yani donma meydana gelerek aracın düzensiz çalışmasına ve gaz kokusu yapmasına sebep olur. 

 

Son olarak araç ister karbüratörlü isterse sıralı sistem olsun silindir kapak contası değişimi yapıldığında eğer conta orjinal değil ise su gözü contada kapalı olduğu için LPG beynine sıcak su gitmez buda gaz beyninin donmasına yol açar.

 

Silindir kapağı değişiminden dolayı özellikle tofaş araçlarda gaz beyninde donma görünür. Bu sebepten ötürü uyanık geçinen LPG servisleri beyin arızalı diyerek su hortum bağlantılarını ve beyni değişerek fırsattan istifade ettikleri sıkça yaşanan olaydır.  
 

LPG Sisteminden Kaynaklanan LPG Beyin Donması 

 

LPG Beyin Diyaframı Arızası

A: Daha öncede belirtiğimiz gibi her parçanın bir kullanım ömrü vardır. İster karbüratörlü isterse sıralı sistem olsun LPG beyinlerinin içerisindeki diyafram zamanla aşınarak motor suyuna gaz karışmasına sebep olurlar.

 

LPG beyin diyafram arızasının en büyük belirtisi soğuk havalarda sabahları ilk çalışmada beyinde karlanma buzlanma ve yedek su deposu açıldığında içeriden gaz kokusu gelmesidir. Yukarıdaki belirtiler meydana geldiğinde Regülatör yani LPG beyni yada diyafram takımı değişmesi gerekir. 

 

Muhtemel Su ve Antifiriz Kaçakları

B: Kış aylarında LPG'li araçlarda sıkça yaşanan bu sorun özellikle araca antifiriz koydukdan sonra görünür. Sebebi ise su hortumlarında çürüme veya kelepçelerin gevşek olmasından dolayı yaşanır. Tavsiyemiz araca antifiriz konduğu günün ertesi sabahı aracı çalıştırmadan su hortumlarında kaçak var tespit edip motoru ısıttıktan sonra kelepçeleri sıkmanız olacaktır.

 

LPG Beyni Neden Donar?

 

Motordan Kaynaklanan Gaz Beyni Donması

A: Aracın devir daim pompasında arıza var ise LPG beyni kısa sürede karlar ve donar. Aynı zamanda regülatör diyaframını patlatır.

 

B: İster karbüratörlü sistem olsun isterse sıralı sistem araçta kışlık termostat yok ise LPG beyninde karlama meydana gelir. Sebebi ise boş termostat takılı olan araçta motor suyu sürekli dolaşır ve kısa sürede motor ısınmaz. Motor ısınmayıca gaz beynide ısınmaz ve motora fazla oranda LPG yakıtı gönderir. Böylelikle LPG'li araç hem fazla yakar hemde düzensiz çalışır. 

 

                                                                                                


Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ersin kurdaş
Soru : Merhaba bugün yaşadağım sorunu dile getirmek isterim aracım 1.3 xl karbüratörlü corrola gün içerisinde gaz dolumu yapıldı araca fakat gaz dolumundan sonra araç ta rölanti sorunu baş gösterti aldırış etmedik akşam ise araç seyir halindeyken stop etti araç her gaz verilmediğinde stop ediyordu benzine alındı aynı sorun benzinde de yaşandı ve motora baktığımda gaz beyni tane su buharı içersindeydi sizce sorun ne olabilir
Cevap : Merhaba Karbüratörlü sistem araçta rolanti sorunu hakkında bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz. https://www.lpgyedekparca.com/karburatorlu-araclarda-rolanti-sorunu-ve-sebepleri

Benzer Konular

Kme Uyumlu Lpg Filtresi

Kme Uyumlu Lpg Filtresi Ücretsiz Kargo

35,00 TL
Platinca Uyumlu Lpg Filtresi

Platinca Uyumlu Lpg Filtresi Ücretsiz Kargo

35,00 TL
Voltran Sıralı Beyin Su Dirseği

Voltran Sıralı Beyin Su Dirseği Ücretsiz Kargo

50,00 TL
Landi Tip Sıralı Regülatör

Landi Tip Sıralı Regülatör Kargo KDV Dahil 250 TL

249,99 TL
Bmd Ecu

Bmd Ecu Kargo KDV Dahil 600 TL

599,99 TL
Brc Tip Sıralı Regülatör Su Kaçak Seti

Brc Genius Tip Sıralı Beyin Su Dirseği

64,99 TL
Vikars Süper Üçlü Enjektör Takımı

Vikars Süper Üçlü Enjektör Ücretsiz Kargo

300,00 TL
Atiker Safe Fast Anahtar

Atiker Safe Fast Anahtar Ücretsiz Kargo

90,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır

LPG Sorunları Ve Çözümleri