LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Beyni Neden Donar? İşte Sebepleri


LPG'li Araçta Gaz Beyni Neden Donar?

Araç sahiplerinin merek ettiği konulardan biriside LPG beyni neden donar? konusudur. Bir çoğumuzun bildiği üzere LPG beyni içerisinde motordaki sıcak suyun dolaşması için bir oda mevcuttur. Bu odaya motordaki sıcak su girip dolaşarak LPG tankından gelen -40 derece soğukluktaki sıvı yakıtını ısınarak buhar haline dönüştürüp motorun yanma odasına göndermesini ve aracın LPG'de düzenli çalışmasını sağlar. 

LPG beynine çeşitli nedenlerden ötürü sıcak su gitmez ise LPG regülatörü diğer adıyla gaz beyni ısınmaz ve donma meydana gelir. Buda aracın gazda düzensiz çalışmasına hatta LPG beyninin arıza yapmasına yol açar.

Karbüratörlü ve sıralı sistem araçlarda genellikle yaşanan bu sorun kimi zaman kullanıcı hatasından kimi zaman montaj hatasından kimi zaman ise doğal yollardan meydana gelen araç ve LPG sistemindeki parçalardan kaynaklanır. Şimdi LPG regülatörü yani LPG beyni neden donar? bu konuya açıklık getirelim. 

 

Gaz Beyni Neden Donar? LPG Beyin Donma Sebepleri

 

Kullanıcı Kaynaklı LPG Beyninin Donma Sebepleri 

Genelde kış aylarında LPG beynindeki su hortumu bağlantılarında antifiriz konduktan sonra sızıntı ve su kaçağından dolayı motor suyunda eksilme meydana gelerek gaz beynine yeteri miktarda sıcak su ulaşmaz. Su veya antifiriz motorda yeteri miktarda olmadığından -40 dereceye maruz kalan gaz beyni karlar ve ister istemez donar. Kullanıcı yani araç sahibi kış aylarında en az ayda bir kez aracın kabutunu açarak su bağlantı hortumlarında antifiriz sızıntısı varmı yokmu kontrol etmelidir. 

 

Karbüratörlü ve sıralı sistem LPG'li araçlarda antifiriz kaçağı sadece beynin donmasına sebep olmayıp beyin içerisindeki diyaframın -40 dereceye maruz kalmasından dolayı yırtılmasına hatta aracın aşırı gaz kaçağı yapmasından dolayı yanmasına sebep olmaktadır. Su hortumlarında meydana gelen su kaçağından dolayı motor suyunda hava meydana gelerek motor ve gaz beyni arasında sıcak su dolaşımını engeller bu sebepten gaz beyninde donma meydana gelmektedir.

 

Montaj Hatasından Kaynaklanan LPG Beyin Donması ve Sebepleri

Özellikle sıralı sistem opel araçlarda yaşanan bu sorun Otogaz ustasının ihmalkarlığından veya bilinçsizliğinden regülatör su hortum bağlantılarını kalolifer hortumlarına bağlaması gerekirken yedek su deposuna bağlanmasından yaşanan sorundur.

 

Yanlış yapılan su hortumu bağlantısında opel araçlarda yaz veya kış ayı olsun yüksek devirlerde, beyine yeteri miktarda sıcak su gitmediği için LPG beyni karlanma yapar. Yani donma meydana gelerek aracın düzensiz çalışmasına ve gaz kokusu yapmasına sebep olur. 

 

Son olarak araç ister karbüratörlü isterse sıralı sistem olsun silindir kapak contası değişimi yapıldığında eğer conta orjinal değil ise su gözü contada kapalı olduğu için LPG beynine sıcak su gitmez buda gaz beyninin donmasına yol açar.

 

Silindir kapağı değişiminden dolayı özellikle tofaş araçlarda gaz beyninde donma görünür. Bu sebepten ötürü uyanık geçinen LPG servisleri beyin arızalı diyerek su hortum bağlantılarını ve beyni değişerek fırsattan istifade ettikleri sıkça yaşanan olaydır.  
 

LPG Sisteminden Kaynaklanan LPG Beyin Donması 

 

LPG Beyin Diyaframı Arızası

A: Daha öncede belirtiğimiz gibi her parçanın bir kullanım ömrü vardır. İster karbüratörlü isterse sıralı sistem olsun LPG beyinlerinin içerisindeki diyafram zamanla aşınarak motor suyuna gaz karışmasına sebep olurlar.

 

LPG beyin diyafram arızasının en büyük belirtisi soğuk havalarda sabahları ilk çalışmada beyinde karlanma buzlanma ve yedek su deposu açıldığında içeriden gaz kokusu gelmesidir. Yukarıdaki belirtiler meydana geldiğinde Regülatör yani LPG beyni yada diyafram takımı değişmesi gerekir. 

 

Muhtemel Su ve Antifiriz Kaçakları

B: Kış aylarında LPG'li araçlarda sıkça yaşanan bu sorun özellikle araca antifiriz koydukdan sonra görünür. Sebebi ise su hortumlarında çürüme veya kelepçelerin gevşek olmasından dolayı yaşanır. Tavsiyemiz araca antifiriz konduğu günün ertesi sabahı aracı çalıştırmadan su hortumlarında kaçak var tespit edip motoru ısıttıktan sonra kelepçeleri sıkmanız olacaktır.

 

LPG Beyni Neden Donar?

 

Motordan Kaynaklanan Gaz Beyni Donması

A: Aracın devir daim pompasında arıza var ise LPG beyni kısa sürede karlar ve donar. Aynı zamanda regülatör diyaframını patlatır.

 

B: İster karbüratörlü sistem olsun isterse sıralı sistem araçta kışlık termostat yok ise LPG beyninde karlama meydana gelir. Sebebi ise boş termostat takılı olan araçta motor suyu sürekli dolaşır ve kısa sürede motor ısınmaz. Motor ısınmayıca gaz beynide ısınmaz ve motora fazla oranda LPG yakıtı gönderir. Böylelikle LPG'li araç hem fazla yakar hemde düzensiz çalışır. 

 

                                                                                                


Benzer Konular

Ecotech Isı Sensörü

Ecotech Isı Sensörü Kargo KDV Dahil 40 TL

40,00 TL
Brc Sequent 24 m.y.07 Çıkma Ecu

Brc Sequent 24 m.y.07 İkinci El Ecu Fiyatı Kargo KDV Dahil 230 TL

230,01 TL
Atiker Rpm Sensörü

Atiker Rpm Sensörü Kargo ve KDV Dahil 55 TL.

55,00 TL
Mimgas Map Sensörü

Mimgas Map Sensörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 95 TL

95,00 TL
Destro Filtre

Destro Filtre Kargo KDV Dahil 30 TL

30,00 TL
Landirenzo Turuncu Enjektör Takımı

Landirenzo Turuncu Enjektör Takımı Kargo KDV Dahil 750 TL

750,00 TL
Akl Enjektör

Akl Enjektör Fiyatı Kargo KDV Dahil 110 TL.

110,00 TL
Rpm (Devir) Sensörü

Rpm Lpg Devir Sensörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 55 TL

55,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır