LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi
Ürün Kategorileri
 

 

LPG Beyin Tamiri


LPG BEYİN TAMİRİ

Ülkemizde malesef LPG beyin tamiri çoğu LPG'li araç sahibi tarafından bilinmemekte olup avrupada ise aksine LPG beyni arıza yaptığında tamiri oldukça basit olup tamir takımı değişimi yapılarak sorun giderilmektedir.  Çünki LPG beyni metal kalıbın içine bağlı conta diyafram ve su dirseklerinden oluşan parçadır. Metal kısım arıza yapmayacağı için tamir takımı parçaları piyasada bulunduğu sürece LPG regülatör tamiri oldukça kolaydır. Sitemizde karbüratörlü ve sıralı sistem Atiker Aldesa Brc Lovato Landirenzo Prins Tartarini gibi bir çok markanın LPG beyin tamir takımı satılmaktadır. Fiyatları ve ürünleri görmek için burayı tıklayınız. Sıralı sistem araçlarda LPG beyin arızasının dört farklı türü vardır. Bu arızaların belirtileri ve tespit yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

1: LPG Regülatör Gaz Diyaframının Delinmesi Ve Yırtılması

Sıralı sistem araçlardaregülatör yani halk arasında beyin içerisindeki gaz diyaframında zaman içinde yırtılma, çatlama, delinme meydana gelerek alt resimde işaretle belirtilen vacum girişinden araç stop halinde iken manifolda gaz kaçırmasına yol açar.  Bu sebepten ötürü aracın motoru sabahları veya bir süre bekledikten sonra manifolda biriken gazdan dolayı boğulma meydana gelir ve geç çalışması yaşanır. Bu arıza yaşandığında diyafram değişimi yapıldığı taktirde LPG regülatör tamiri yapılmış olup araçtaki geç çalışma sorunu giderilecektir.

LPG Regülatör Diyafram Delinmesi

LPG Beyin Regülatör Gaz Diyaframı Arızası Nasıl Tespit Edilir?

LPG regülatör diyafram arızası her araç sahibinin uygulayabileceği basit bir yöntemle tespit edilir. LPG beyini yani regülatör üzerinde bulunan ince vacum giriş hortumu bağlıdır. Bu hortumu aracı park ettikten hemen sonra elimizle çıkartarak sabahleyin veya belirli süre bekleyince aracı çalıştırdığımızda araç hemen çalışıyor ise regülatör diyaframı arızalı demektir.

 

2: LPG Regülatör Su Diyaframına Bağlı Motor Suyuna Gaz Karıştırma

LPG beyni içerisinde bulunan su diyaframı yırtıldığında motor suyuna gaz karışarak su horumlarının şişmesine su devirdaiminin zayıflamasına  hatta aracın hararet yapmasına yol açar.LPG regülatör su diyafram arızasının tespiti oldukça kolaydır. Örneğin motor soğukken radyatör veya yedek su depo kapağı açıldığında gaz kokusu geliyor veya motor soğukken LPG beyni donma yapıyor ise regülatör su diyaframı arızalı demektir. Bu sorunun giderilmesi için araca yeni regülatör değişimi veya tamir takımı yenilenerek LPG beyin tamiri yapılması gerekir.

Regülatör Su Diyaframı Arızası

3: LPG Beyin Dirseklerinden Su Antifiriz Kaçağı

LPG beyin su dirsekleri ve oringleri gerek araca konulan antifirizin kalitesinden gerekse titreşimle aşınarak su kaçağına yol açarlar. Bu basit arıza yüzünden araca çoğu zaman yedek parçası bulunmuyor denilerek yeni beyin takılmaktadır. Oysaki piyasada rahatça bulunabilecek basit iki dirsek ile su kaçağı ortadan kaybolur. Karbüratörlü ve sıralı sistem LPG beyin dirsekleri sitemizde mevcuttur.

4: LPG Regülatör Basınç Contası Aşınması

Özellikle sıralı sistem araçlarda yaşanan basınç contası arızası reglatör basıncının yüksek olmasına aracın yüksek devirlerde benzine geçmesine hatta aracın gazda düzensiz çalışmasına yol açar. Bu arızanın tespiti için aracın LPG sistemine bilgisayar ile bağlanarak basınç hatası varmı görmek derekir. Bu arıza en az beş yıl kullanılan regülatörlerde görünmektedir. LPG regülatör basınç contası tamir takımları ile birlikte satılmaktadır. 

LPG Beyin Tamiri Nasıl Yapılır Avantajları Nelerdir?

İthal brc landirenzo lovato tartarini prins gibi sıralı sistemlerde yukarda belirtiğimiz arızalar yaşandığında yedek parçası bulunmuyor takılsada düzen tutmuyor denilerek araca yeni beyin veya komple sistem değişimi gibi, maddi çıkar amaçlı işlemler uygulanmaktadır. Özellikle yukarda belirtiğimiz ithal sistemlerde her hangi parça arızası yaşandığında sistem çok eski denilerek müşterinin aracındaki kaliteli sistem sökülerek yerine yerli malzeme takıldığı en çok yaşanan haksız kazan yöntemlerinden biridir.

Bu yapılan yanlış işlemin ana nedeni yedek parça veya tamir takımı değişmek LPG servisi için fazla kar bırakmamasıdır. Basit bir örnekle Brc genius 1200 veya 1500 mb regülatör diyaframında kaçak yaşandığında, servis diyaframı bulunmuyor diyerek 500- 600 tl gibi masraf çıkartarak araca yeni regülatör takmaktadır.  Böylelikle en az 200 tl kar etmiş olacak şayet diyaframı değişmiş olsaydı en fazla 100 tl kazanacaktı ve 10 dakika fazla uğraşacaktı.

Bu sebepten ötürü kısa zamanda çok para kazanman peşinde olan servisler yüzünden ülkemizde günlük binlerce LPG beyin tamiri olmuyor denilerek boşu boşuna değişmekte. LPG beyin tamirinin en büyük avantajı en az paranızın yarı cebinizde kalması ve araç muayenesinde sızdırmazlık raporu gibi harcamalara engel olmasıdır. LPG beyni yerinden sökülüp arızalı olan parçanın değişmesi ile kolayca yapılabilmektedir.

Brc LPG Beyin TamiriBrc Genius Max LPG Beyin TamiriLandirenzo Turbo Regülatör Tamiri

LPG Beyin Tamiri, lpg beyin arızazı, lpg ecu tamiri
2015-04-01


Yardım Sayfasına Hoşgeldiniz.

Otogaz sistemleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdan sorabilirsiniz. En kısa süre için detaylı cevap mail adresinize gönderilecektir.
Ecotech Uyumlu Map Sensörü

Ecotech Lpg Map Sensörü Fiyatı Kargo KDV Dahil 95 TL

95,00 TL
Cangas Sıralı Sistem LPG Düğmesi

Cangas Sıralı Sistem LPG Düğmesi 90 TL

90,00 TL
Prins VSI-I LPG Ecu

Prins VSI-I LPG Ecu Kargo Dahil 450 TL

450,00 TL
Tartarini Evo 09 Enjektör

Tartarini Evo 09 Enjektör Kargo Dahil 300 TL

300,00 TL
Atiker Filtre

Atiker Filtre 4'lü Set Kargo KDV Dahil 40 TL

40,00 TL
Ekogas Uyumlu Lpg Filtresi

Ekogas Uyumlu Lpg Filtresi Fiyatı Kargo KDV Dahil 35 TL.

35,00 TL
Landirenzo Turuncu Enjektör

Landirenzo Turuncu Enjektör Kargo KDV Dahil 200 TL

225,00 TL
Toros Yaprak Mikser

Toros Yaprak Mikser Kargo Dahil 60 TL

60,00 TL
Bankalar

LPG YEDEK PARÇA - Güvenli Alışverişin Adresi © 2010 | Bu site WebdeTicaret® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır